מועד החשבון קרב!

מועד החשבון קרב!

28.08.21 - 21:32 מאת: אדיגה ביסמן

כל יום שעובר מחסיר מחייו של האדם ובעצם סופו מתקרב יותר ויותר אחרי כל יום. הבעיה היא מי ששוכח שסופו קרב והוא נסחף אחר כל התענוגות ופיתויי החיים. אללה מזכיר לנו בקוראן: {اقْتَرَبَ لِلنَّاسِ حِسَابُهُمْ وَهُمْ فِي غَفْلَةٍ مُعْرِضُونَ} (الأنبياء, 1), [מועד חשבונם של האנשים קרב ובא, ואולם הם מסיחים דעתם ופונים עורף] (הנביאים, 1). אמנם פסוק זה כוון לאנשי מכה שסירבו לקבל את דברי הנביא מוחמד והאסלאם, אך חכמי דת אומרים כי הפסוק מכוון באופן כללי לכלל האנשים.

 

כל אחד סופו למות במועד שאללה קבע: נאמר בקוראן{وَمَا كَانَ لِنَفْسٍ أَنْ تَمُوتَ إِلَّا بِإِذْنِ اللَّهِ كِتَابًا مُؤَجَّلًا} (آل عِمْرَانَ: 145) [אף נפש לא תמות אלא ברצון אלוהים במועד קבוע] (סורה 3, פס' 145), ועד שיגיע מועד זה על האדם להצטייד באמונה ומעשים כדי לא להגיע לחשבון בידיים ריקות. 

הנביא מוחמד - עליו התפילה והשלום - אמר על המוות: הרבו לזכור את הורס התענוגות [של העולם הזה] – המוות (חדית' מאת אבן חיבאן). אף אחד לא יודע מתי ימות, לכן המתבקש הוא לחיות ובמקביל להיות מוכן למוות, ולהיות מוכן הכוונה לא לשכוח אלא לזכור.

ומה שלא יהיה לך בעולם הזה, אחרי שתורד אל הקבר יישארו איתך רק המעשים הטובים שלך. הנביא אמר בהקשר לכך: ((שלושה דברים הולכים אחרי המת, שניים חוזרים ואחד נשאר עמו. הולכים אחריו בני משפחתו ורכושו ומעשיו. בני משפחתו ורכושו חוזרים, ונשארים עמו רק מעשיו)) (חדית' מאת אלבוכארי).

הוסיפי תגובה