אור מתוך החושך

אור מתוך החושך

06.08.21 - 22:36 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

בתקופה שבה הושפלו המוסלמים במכה ועונו, הגיע אור מכיוון לא צפוי שהוסיף כוח למוסלמים והאיר את המשך הדרך. היה זה התאסלמותו של חָמְזַה בּן עַבְּד אַל מוּטַּלִיבּ, דודו ואחיו בהנקה של הנביא מוחמד – תפילות אללה עליו ושלומו. חמזה ("אדון השהידים", "אבו עימארה") התאסלם, כך על פי רוב הסברות, בחודש ד'ו אל-חיג'ה בסוף השנה השישית לנבואה.

סיפור התאסלמותו החל כשאבו ג'הל עבר ליד הנביא בזמן שישב סמוך להר ה"סָּפַא". אבו ג'הל החל לקלל את הנביא ולהציק לו, אך הנביא לא הגיב. אללה אומר בקוראן: [אם יפנו אליהם הנבערים מדעת בדברים – בּוּרים - יגידו, לכם שלום] (הפורקאן, 63), ולא היה מדובר בסתם בור אלא זה אבו ג'הל בעצמו, מנהיג הבּורים. אבו ג'הל הרים אבן והיכה בראשו של הנביא ודם זב מראשו. עם כל זה הנביא לא קם ולא הגיב, ואבו ג'הל הלך מהמקום והתיישב ליד הכעבּה עם חבריו.

 

לאחר המקרה, הגיח חמזה מהמדבר, רכוב על סוסו וחגוּר בחץ וקשת. חמזה היה ידוע כצייד אמיץ וכאדם תקיף ובלתי כניע. כל פעם שהיה חוזר מצייד היה מקיף את הכעבה, שואל לשלומם של האנשים, ורק לאחר מכן פונה אל ביתו.

משרתת של עבדאללה בן ג'וּדעאן, שעמדה בסמוך לכעבה, ראתה מה שהתרחש בין אבו ג'הל והנביא, וסיפרה את הסיפור לחמזה: "לוּ ידעת מה עשה אבו אל חכּם אבן הישאם (הכוונה לאבו ג'הל) לבן אחיך...".

בלי לחשוב הרבה מיהר חמזה כשהוא רותח מזעם לעבר אבו ג'הל וחבריו, ובלי לומר שלום היכה את אבו ג'הל בפניו עם הקשת, ואמר: אתה מקלל ומכה את מוחמד ואני על דתו ודעתו? היושבים מבני מחזום – השבט של אבו ג'הל - ניסו להתערב כדי להגן על אבו ג'הל, וכך גם בני האשם - שבטו של חמזה - ניסו להתערב כדי להגן עליו, אך אבו ג'הל אמר: "עזבו את אבו עימארה! אכן קיללתי את בן אחיו בצורה לא נאותה".

חמזה קיבל עליו את האיסלאם מאותו יום והיווה אור למוסלמים, אחרי תקופה בה נחשפו לאלימות ועינויים מצד קורייש. מכּה ידעה שהמוסלמים קיבלו כוח משמעותי בהתאסלמות חמזה, ואכן תדירות העינויים וההצקות פחתו מאז המקרה.

לעולם אין לדעת מהיכן יגיע האור מבין כל החושך והעוול. בן ג'ודעאן היה כופר וכך גם המשרתת שלו, שסיפרה לחמזה - שגם היה כופר – על המקרה ומהסיפור הזה בסופו של דבר התאסלם חמזה – שהפך לאחד הגיבורים הבולטים באסלאם ואף זכה לכינוי "אדון השהידים".

(* התוכן תורגם מהספר "א-רחיק אלמחתום" - תולדות הנביא מוחמד.)

---------------------------------------------------------------------------

 

הוסיפי תגובה