"העניק חיים לאחרים"

"העניק חיים לאחרים"

25.05.21 - 05:20 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

במהלך הפגנה באום אל פחם נורה מוחמד מחאמיד בן ה-17 בראשו. למרות מאמצי רופאי רמב"ם, הם נאלצו לקבוע מוות מוחי. משפחתו החליטה לתרום את איבריו, שהצילו שישה חולים. דודו של מוחמד, ד"ר ראאד מחמיד: ״אנחנו משפחה שמאמינה בדו-קיום ואנחנו בוחרים בחיים - רצינו להציל חיים ללא הבדל דת גזע ומין", כך מדווח אתר ynet

 

איבריו של מוחמד הושתלו בסוף השבוע בשישה חולים: הלב הושתל בבן 37 והריאות בבת 66, שניהם בבית חולים שיבא; הכבד בבן 69 בבי"ח בילינסון; אונת כבד בבן שנה ושלושה חודשים בשניידר; כליה בבת 16 ברמב"ם וכליה נוספת בבת 35 בבי"ח איכילוב. כל המושתלים יהודים, מלבד התינוק מושתל אונת הכבד שהוא מוסלמי-צ'רקסי מכפר כמא.

התינוק, וואס ואוי בן השנה וחודשיים, סבל ממחלת כבד מולדת שגורמת לצהבת מסכנת חיים, ונזקק להשתלת כבד דחופה להצלת חייו. בשבוע שעבר בעקבות מותו הטראגי של הנער, התבשרו הוריו על תרומת אונת הכבד לה המתינו למעשה מאז נולד בנם.

בבית החולים שניידר פרסמו שניתוח השתלת אונת כבד לתינוק כל כך קטן, הינו ניתוח מורכב במיוחד, אשר דורש היערכות מיוחדת של צוותי בית החולים, בתוכם: כירורגים מומחים בהשתלות איברים בילדים, צוות יחידת האולטראסאונד, רופאי גסטרואנטרולוגיה, מרדימים ואחיות חדר ניתוח, רופאי טיפול נמרץ ועוד. ההשתלה בוצעה בהובלתו של ד"ר מיכאל גורביץ. עם סיום הניתוח, הועבר התינוק לטיפול ביחידה לטיפול נמרץ במרכז שניידר.

לדברי עאישה ואוי, אמו של וואס: "אנו מלאי תודה למשפחתו של מוחמד, אשר בנסיבות טראגיות כל כך מצערות, קיבלה החלטה אצילית לתרום את איבריו, ובכך להעניק חיים לאחרים. חשוב לנו להודות גם לד״ר גורביץ שהציל את החיים של הילד שלנו, ולכל הצוות המדהים של בית חולים שניידר שמלווה אותנו במשך כל תקופת האשפוז".

----------------

מוחמד מחאמיד היה הבן הצעיר במשפחה והשאיר אחריו הורים, אחות ושני אחים. ד"ר ראאד מחמיד, דודו של מוחמד, סיפר לאתר ynet כי מוחמד היה תלמיד י"ב מצטיין שלמד עכשיו לבגרויות. הבגרות האחרונה שעשה הייתה באזרחות. "אובדן קשה, אנחנו עדיין בהלם ולא לגמרי מעכלים. מוחמד היה ילד מחונן, חתיך, יו"ר מועצת התלמידים בתיכון. נער כריזמטי שכל העיר הכירה. 40 אלף איש הגיעו להלוויה שלו, לא היה דבר כזה. מוחמד היקר שלנו היה ילד מבטיח עם כל כך הרבה חלומות. רק לפני שבוע דיברנו על התוכניות שלו לחיים, הוא אמר שהוא רוצה להיות מהנדס אחרי שראה שאחיו, שהוא אח מוסמך, מתקשה למצוא עבודה".

החלטת המשפחה לתרום את איבריו של מוחמד לא הייתה פשוטה. "הייתי ליד אבא של מוחמד כשקיבל את ההחלטה. אנחנו אנשים מאמינים ואביו של מוחמד קיבל אישור מהמופתי שזה בסדר לתרום להצלת חיים לפי האיסלאם, ולא משנה למי. אמו השתכנעה שהרחם שלה, שהביא לעולם את מוחמד, גם מחייה עכשיו שישה בני אדם - חמישה מהם יהודים. ההחלטה האמיצה לא הייתה קלה אבל היא נתנה תקווה, שמחה קטנה, שהוא נתן חיים לאחרים".

למרות הנסיבות הקשות של מותו - "ירי חי של שוטר ללא שום הצדקה שפגע בראשו של מוחמד במהלך הפגנה חוקית" - מסביר ד"ר מחמיד כי המשפחה שמה הכל בצד. "וזה המסר שלנו לאנשים הנאורים שרוצים לחיות כאן, כאזרחים שווים במדינה - אנחנו בוחרים בחיים, רוצים דו-קיום הדדי אמיתי, בלי אפליות. כולי תקווה שהמסר הזה יעבור, וטוב שחמישה מהמושתלים הם יהודים - זה מבחינתי רק מחזק את המסר".

----------------------------
מה אומר האסלאם לגבי תרומת איברים >>
http://adigabisman.net/posts/2020/1500

הוסיפי תגובה