כך משמידים עם

כך משמידים עם

21.05.21 - 10:39 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

(מתוך הספר: "הצ'רקסים - חברה וטרגדיה" / מאת: מרתק'ואה קאסם, תרגום לערבית: עז א-דין סטאס, הוצאה ראשונה, 1999 דמשק, סוריה)

21 במאי - יום הזיכרון לרצח העם הצ'רקסי

אסון העם הצ'רקסי החל עם תחילת הכיבוש הרוסי בשנת 1763 והמשיך עם ביצוע התכנית להוצאת הצ'רקסים ממולדתם - צ'רקסיה ב-1864. בני העם נדדו ברחבי האימפריה הטורקית, הגיעו לארצות הבלקן, לצפון אפריקה ולרחבי המזרח התיכון.

רוסיה כבשה את צפון קווקז לאחר מלחמה עקובה מדם שלא נראתה אולי כמותה בהיסטוריה; לא מבחינת זמן המלחמה ולא מבחינת התוצאות ההרסניות והטראגיות שהיו בעקבותה. רוסיה הנהיגה מגמה אלימה נגד השבטים הצ'רקסים והפעילה כל שיטות הפעולה הלא-אנושיות שהיא יכלה להפעיל:

מדיניות השמדה וגירוש עם: ב-1831 חיו 4 מיליון צ'רקסים בצ'רקסיה, כיום: כחצי מיליון. מיליון צ'רקסים נהרגו במהלך המלחמה עם רוסיה, שבטים שלמים כאדאל, אדמי, סובאי, חאקוץ' - נכחדו. בשבטים אחרים התמעט מספרם בין השנים 1830-1883, למשל: שבט אבזח מ-200 אלף ל-16 אלף; שאפסוע' מ- 150 אלף ל-2114; נאתכו מ-100 אלף ל-400; בז'דוע' מ-40 אלף ל-12 אלף; ווביח מ-40 אלף לקבוצה קטנה של אנשים; ג'אנה מכמה אלפים בתחילת המאה ה-19 ל-21 איש בשנת 1883.

רוסיה גירשה 3.6 מיליון צ'רקסים מחוץ למולדת; כחצי מיליון מהם טבעו בים השחור, וכמיליון איש מתו - מרעב, מחלות ומלחמות בשטחי האימפריה העות'מאנית - עוד לפני שהתמקמו סופית במקומות אליהם גורשו.

מדיניות מצור - חניקה - וחשיפה למחלות: רוסיה גירשה מכפריהם צ'רקסים רבים שנשארו במולדת, ויישבה אותם באזור לא ראויים להתיישבות ומלאי ביצות ומחלות, וכך בעצם הביאה לחיסול אותם "יישובים חדשים".

מדיניות הרס כללי ושריפת אדמות: רוסיה מחקה כפרים שלמים ושרפה שטחי מרעה וחקלאות ויערות עצומים; באזור שאפסוע'יה למשל נשארו כיום רק 13 יישובים צ'רקסים מתוך חמשת אלפים יישובים שהיו בתחילת המלחמה. מתיעודים של היסטוריונים זרים כבאלאס וג'יימס בל עולה, כי לא נשאר אפילו יישוב צ'רקסי אחד באזור החוף וצפון-מערב אזור הרי קווקז.

מדיניות החלפת שפה ושמות לרוסית: רוסיה פעלה במדיניות שינוי והמרת כל מה שקשור לאדם ולאדמה, בין היתר בשינוי השמות הצ'רקסיים לרוסית או הוספת סממנים רוסיים. שונו שמות של אנשים, אתרים, רחובות, ארגונים למיניהם, והאבסורד שלאתרי לחימה הוענקו שמות מפקדים רוסים שהשתתפו באותו מקום והרגו צ'רקסים. שמות לדוגמא שהוחלפו: מוחמד=מחמדוב; מוראד=מוראדוב; (נהר) שחה-גואש=בילא; (כפר)שחה שה-פז'=רובסקי; (כפר) קאנק'ואה חאבל=קאנקוב; (כפר) נאתחואי=סופורוב צ'רקסק. רוסיה הנחילה נתינת שמות רוסיים (בטענה לחדשנות והתקדמות) במקום שמות צ'רקסיים ואף אסלאמיים (בטענה להתיישנות ופיגור), שמות כמו: יורי, בוריס, ולרי, ולדימיר, גנאדי, לאריסה, קלארה, לידה, זויה, איירין..

הרוסים העניקו שמות רוסיים גם לאתרים ורחובות ומחקה היסטוריה צ'רקסית שלמה וארוכת שנים. מתוך עשרות רחובות במאייקופ, בירת אדיגאיה, רק שבעה רחובות נשארו עם שמות צ'רקסיים. כמו כן הכריזה רוסיה על השפה הרוסית כשפה הרשמית בכל מוסדות המדינה, וההתייחסות לשפה הצ'רקסית הפכה כמו היחס לשאר השפות הזרות כמו צרפתית, גרמנית ואנגלית. כן הוחלפו אותיות כתיבת השפה הצ'רקסית לאותיות קריליות.

מדיניות החרבת הרשת החברתית: פגיעה באישים בולטים או גירושם להחלשת ההנהגה הצ'רקסית והדעות המובילות בעם. כן פגיעה באמידים והשתלטות על נכסיהם. עידוד הגירושין: העם הצ'רקסי היה מאופיין באחוזים נמוכים מאוד של גירושין בין בני-זוג עד כדי כמעט אפסיים, אלא שרוסיה עודדה ל"שחרור האישה" ופעלה להחרבת המשפחות הצ'רקסיות. עידוד נישואי תערובת בין צ'רקסים לרוסיות והענקת הטבות שונות ותפקידים. הממשל הרוסי עודד לצמיחת האלימות בין הצ'רקסים לבין עצמם ופעל להרחקת הצעירים מלמידה וידע. 

מדיניות יישוב רוסים וקוֹזָאקים במקום הצ'רקסים המגורשים: רוסיה למדה מארצות הברית ופעלה בדומה לה בהחרבת יישובים צ'רקסים וגירוש, והקמת ישובים חדשים של רוסים וקוזאקים. בכך גדל מספר הזרים ופחת מספרם של הצ'רקסים (אלה שנשארו במולדת), והשליטה על השטחים עברה לידי הזרים והצ'רקסים הפכו למיעוט חלש.

מדיניות שלילת המורשת הצ'רקסית: רוסיה פעלה בכל כוחה למחיקת ההיסטוריה הצ'רקסית, אם מדובר באגדות, סיפורי מלחמה, שירים, וטענה שהיסטוריה זו שייכת לעמים אחרים. אך כמובן שהיסטוריה של עם לא ניתן למחוק כל כך מהר, וממצאים ועדויות - אפילו של היסטוריונים רוסים - תומכים בגרסת הצ'רקסים. רוסיה אף פעלה במדיניות של הכחשת הקשר והזיקה בין הצ'רקסים לאבותיהם הראשונים וטענה שהצ'רקסים הם זרים שפלשו לקווקז.

מדיניות בזיזת והריסת שרידים אכאולוגיים: רוסיה בזזה והרסה אתרים ושרידים ארכאולוגיים השייכים לצ'רקסים וטענה שייכותם של אותם אתרים לעמים אחרים קדומים. ממצאים שונים נלקחו על ידי הרוסים למוזיאונים ברחבי רוסיה.

בין היתר פעלה רוסיה ופועלת עד היום במדיניות הפרד ומשול תוך חלוקה לאזורים שונים, מחוזות ורפובליקות; פועלת לעידוד התבוללות הצ'רקסים ומניעת זכות השיבה; ומונעת כל ניסיון הפועל או הקורא לאחדות לאומית צ'רקסית.

----------------------

מדוע יום הזיכרון הצ'רקסי מצוין ב-21 במאי?

1 תגובה

وَلَا تَحْسَبَنَّ اللَّهَ غَافِلًا عَمَّا يَعْمَلُ الظَّالِمُونَ إِنَّمَا يُؤَخِّرُهُمْ لِيَوْمٍ تَشْخَصُ فِيهِ الْأَبْصَارُ.
حسبنا الله ونعم الوكيل.

הוסיפי תגובה