לא נשכח

לא נשכח

20.05.21 - 14:40 מאת: אדיגה ביסמן

מאת: דוד שוכן, עמוד הפייסבוק: צ'רקסיולוגיה

יום הזיכרון לרצח העם הצ'רקסי מצוין מידי שנה ב-21 במאי. הבחירה בתאריך זה נובעת מהעובדה כי ב-21 במאי 1864* קיים הגנרל גראבה מצעד צבאי בישוב "את ק'ואג'ה" «Ӏаткъуадж» או בשמו הווביחי "ק'באדה" «Къыбадэ».  מצעד זה ציין בעבור הרוסים סיום של מלחמה ארוכה ועקובה מדם, וביסוס שליטתה של האימפריה הרוסית בשטח של צפון הקווקז.

200 אלף החיילים הרוסים, אשר התפנו מכל משימותיהם ברצח, הרס וביזה של שאר הטריטוריות בצ'רקסיה, נשלחו מארבע כיוונים שונים לנקודה זו על מנת להכניע סופית את הצ'רקסים. לאחר מספר ימי לחימה עיקשת לא נותר זכר מההתנגדות. בעבור הצ'רקסים, איבוד המעוז האחרון הזה שבמלחמה, מהווה את התאריך הסמלי של רצח עמם וגירושו מהקווקז.

בשנת 1869, מתנחלים קוזאקים ורוסים התחילו ליישב את ק'באדה והם שינו את שמה לקרסניה פוליאנה «Красная поляна , "האחו האדום"» כרמז לדם הרב שנשפך שם בקרב האחרון. עם השנים, האזור הזה הפך למקום הנופש המועדף, תחילה עבור הצאר ומשפחתו ולאחר מכן עבור השליטים של ברית המועצות. בשנת 2014, ביום השנה ה-150 לציון רצח העם הצ'רקסי, הוקמה על קברי האחים שם, מקפצת הסקי של אולימפיאדת החורף בסוצ'י. מיותר לציין שההכחשה הרוסית לזוועות שהתרחשו שם ממשיכה להתקיים ומההיסטוריה הצ'רקסית של המקום, לא נותר דבר.
___
* על פי לוח השנה הרוסי הישן (הלוח היוליאני). 2 ליוני על פי הלוח הגרגוריאני.

הוסיפי תגובה