הגנה מפני צביעוּת

הגנה מפני צביעוּת

18.05.21 - 16:25 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

הזכּרת שמו של אללה פעמים רבות יתרונות רבים לה, ובין היתר היא הגנה מפני צביעוּת והתחסדות (בערבית: نفاق، דו-פרצופיות).

זה יכול להיות כל סוג של הזכרה בשבחו של אללה (לה אילאה אילא אללה, סובחאנה אללה, אלחמדולילה..), ויכול להיות דקלום הדועאאים (קריאות תפילה) הידועים לפני כל מעשה שאנו עושים במהלך היום, כגון: דועאא התעוררות מהשינה, דועאא לפני כניסה לשירותים, לפני ואחרי אוכל, בזמן יציאה מהבית, לפני נסיעה, דועעאים של הבוקר והערב וכו')

הצבועים ידועים כמי שמזכירים את שמו של אללה מעט מאוד, אללה אומר בקוראן בהתייחסו לצבועים: {وَلَا يَذْكُرُونَ اللَّهَ إِلَّا قَلِيلًا} (النساء, 142), [וימַעטו להזכיר את שֵם אללה] (סורת הנשים, 142).

כעב אמר: המזכיר את שמו של אללה הרבה פעמים היה חף מהתחסדות. ולשם כך - ואללה הוא היודע הכל - סיים אללה את סורת המתחסדים באומרו: {يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تُلْهِكُمْ أَمْوَالُكُمْ وَلَا أَوْلَادُكُمْ عَن ذِكْرِ اللَّهِ ۚ وَمَن يَفْعَلْ ذَٰلِكَ فَأُولَٰئِكَ هُمُ الْخَاسِرُونَ} (المنافقون, 9), [הוי המאמינים, בל יסיחו נכסיכם וצאצאיכם את דעתכם מזֵכר אללה. אשר כך ינהגו, ילכו לאבדון] (המתחסדים, 9). ובכך מזהיר אללה לגבי המתחסדים ששכחו את אללה וסטו מדרך הישר.

כמה מהצחאבה (חבריו של הנביא מוחמד - עליו התפילה והשלום) נשאלו לגבי הַחָ'וָארִג'1, האם מתחסדים הם? אמרו: לא! כי המתחסדים ממעטים להזכיר את שמו של אללה, והח'וארג' היו ההפך מכך.. היו קוראים קוראן ומזכירים שמו של אללה הרבה. 

אז המעטה בהזכרת שם אללה הוא אחד הסימנים לצביעות באסלאם, ואללה הוא רחום ונדיב יותר מכדי שיבחן בצביעות אדם הזוכר את שמו פעמים רבות.

(אבן קיים אל-ג'וזייה, סעיד אל-קמלי) 

------------------------------------------

1) הַחָ'וָארִג' ("היוצאים") הם הכת הראשונה בתולדות האִסְלָאם. ראשיתה בפילוג שחל במחנה תומכיו של עַלִי בֶּן אַבִּי טַאלִבּ במהלך קרב צִיפִין (שְׁנַת 657), בעקבות הסכמת עלי לבוררות בינו לבין מֻעָאוִיָה. הערה: אין דעה מוסכמת בדבר מקורו ומשמעותו של השם الخوارج, אך הדעה המקובלת היא שהם נקראו בשם זה על שום יציאתם מהעיר כופה שבה שלט עלי. (מילון מנחם מילסון)

הוסיפי תגובה