ילדך אוהב את הנביא?

ילדך אוהב את הנביא?

20.11.20 - 16:41 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

איך נגרום לילדינו לאהוב את הנביא מוחמד - סלה [א]ללאהו עלייהי וסלם? ככל שילדינו יאהבו את הנביא ככה ירצו ליישם את אמירותיו, לחקותו ולהכיר אותו יותר ואת חייו.

תרגילים ופעילויות שאפשר ליישם כדי לגרום לילד לאהוב את הנביא וללמוד ממעשיו: עזור לילדך לכתוב ולצבוע על דף חדית'ים ממסורת הנביא ("הסונה") הקיימים בבית: למשל, להדביק על המקרר או מכשיר השתייה סונה בהקשר לשתיית מים; על ארון הבגדים להדביק ציור וכיתוב סונה בהקשר של לבישת בגדים; בכניסה לשירותים להדביק כיתוב אמירה מהסונה שאומרים בכניסה לשירותים.. וכיו"ב, ושכל הכיתובים יהיו בעיצובו של הילד.

פעילות שיחה עם הילד: כיצד אנחנו צריכים לכבד את הנביא מוחמד - סלה [א]ללאהו עלייהי וסלם?? שאל את בנך שאלה זו כדי שיענה לך באילו דרכים לכבד את הנביא!? חלק מהתשובות לשאלה זו: לעשות את המעשים שהיה עושה כמו תפילה, צדקה, עזרה לאנשים וכיו"ב; שאנחנו לא מרימים את קולנו בזמן שאנחנו מדברים על הנביא; אנחנו יושבים ישיבה בצורה מכובדת; שאנחנו לא קוראים בערבית ולא ספר תולדות הנביא למשל במקומות לא ראויים כמו מקלחת או שירותים; שאנחנו לא נדבר עם אחרים בזמן שמישהו אחר מדבר על הנביא - סלה [א]ללאהו עלייהי וסלם.

סיפורים לפני השינה: לפני שילדך הולך לישון ספר לו סיפור קצר על הנביא והתנהגותו ומעשיו. ולא יזיק אם תבקש מבנך גם שיספר לך סיפור שהוא מכיר על הנביא.. בדרך כלל הילדים אוהבים סיפור שיש בהם הפעלת דמיון וניסים כמו: סיפור הנסים של הנביא או מסע הלילי - "אל-איסראא ו[א]ל-מיעראג'".

מומלץ ביותר לקרוא לילד פעם ביום חדית' מהספר "רייאד א-צאליחין", ואם אין ברשותך ספר כזה יש קובץ של הספר באינטרנט בערבית וגם באנגלית.

------------------------

כמה מילים להורים: אין ספק שיישום המסורת והחדית'ים של הנביא - סלה [א]ללאהו עלייהי וסלם - מוביל לאהבת הנביא, אך היזהר שלא להעמיס על ילדך יתר על המידה. תן לו ליישם מהסונה מה שהוא אוהב כדי שלא יחמוק לך מבין הידיים. השתדל לספר לילדך הרבה מהסיפורים המצחיקים של הנביא וסיפורי הנסים.

כהורה אתה משמש דוגמא לילדך.. ואם תרצה להיות לו לדוגמא באסלאם אז עליך להקפיד מאוד בדרכך. כדי להצליח בדוגמתך, השתדל תמיד לקרוא תפילות ("סלוואת") על הנביא - סלה [א]ללאהו עלייהי וסלם. (אם תצליח לקרוא 300 סלוואת ביום זה מצויין..וזה נחשב הרבה).

השתדל לקרוא את הסורה "אל-קהף" בימי שישי, וידע את ילדך שאתה קורא סורה זו כפי שמופיע בחדית'. למד אותו שמי שקורא את סורת אל קהף ביום שישי יהיה לו אור בין ימי השישי.

עדיף שתסביר לילד על כל סונה שאתה מבקש ממנו ליישם; כמו למשל שהוא מסלק את השייטאן אם יאמר לפני האוכל: ביסמי [א]ללאהי [א]ר-רחמאני [א]ר-רחים.

אם מישהו התנהג אליך בצורה מגעילה או הזיק לך - השב לו בהתנהגות נאותה. ספר לילדך על התנהגותך הטובה.. כי האנשים שיהיו הכי קרובים לנביא בגן עדן הם אלה עם התכונות הטובות.. ושאתה מקווה להיות עם הנביא בגן עדן.

--------------------

סיפור מהחדית' על אהבת הנביא: אנס אבן מאלק - רדייא אללאהו ענהו - סיפר: שהנביא מוחמד - סלה [א]ללאהו עלייהי וסלם - עמד יום אחד ודיבר אל האנשים. קם איש אחד ושאל: שליחו של אללה, מתי תהיה שעת הדין? הנביא לא ענה, והאיש שאל שלוש פעמים אותה שאלה. לבסוף אמר לו הנביא: ((ומה הכנת עבור שעת הדין?)) אמר האיש: הכנתי ליום הזה את אהבת אללה ואהבת הנביא, ענה הנביא: ((שב, אתה תהיה [בגן עדן] עם מי שאתה אוהב)). (החדית' מ"מוסנד אחמד").

פסוק ("איה") מהקוראן: {إن الله وملائكته يصلون على النبي يا أيها الذين آمنوا صلوا عليه وسلموا تسليما} (الأحزاب, 56); [אללה ומלאכיו מתפללים לשלום הנביא; הוי המאמינים, התפללו לשלומו ובַרכו לשלום] (המחנות, 56). התפילה מאללה פירושה רחמיו ושבחיו על הנביא; התפילה מהמלאכים פירושה קריאת תפילה ובקשת מחילה; והתפילה מהאנשים פירושה; נשיאת תפילה ("דועאא") והעצמת דברי אלוהים.

הנביא אמר: ((אני נשבע שאף אחד מכם לא יאמין [הכוונה שאמונתו לא תהיה שלמה..] עד שאהיה אהוב עליו מנפשו, ומכספו, ומילדיו ומכל האנשים)). (אל-בוכ'ארי)

(ד"ר ג'אסם אל מוטוויע, שירות "מַעין")

------------

כתבות בנושא >>

ילד עם כוח 

הוסיפי תגובה