הם מ-פ-ח-ד-י-ם

הם מ-פ-ח-ד-י-ם

04.11.20 - 18:18 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

מאמר דעה / הארון תחאוכו

הצרפתים חוששים מהחרם המוסלמי על המוצרים שלהם.. זה ברור. אמנם לפי ממשלת צרפת אין כרגע השפעה גדולה והשלכות של החרם על כלכלת צרפת, אך כל הדיפלומטים מגוייסים לפעול לביטול קריאות החרם במדינות כמו טורקיה, תימן, פקיסטן, כווית וקטאר: "החרם צריך להיפסק מיד", אומרים בממשלה.

שר הכלכלה הצרפתי, ברונו לה מאייר, הגדיר את הקריאות לחרם כ"בלתי מתקבלות על הדעת".

ויש חשש בקרב החברות הצרפתיות. המודאגות ביותר מכל הן חברות בבל ולוואש קירי, המובילות בייצוא המוצרים שלהן לאזור אפריקה והמזרח התיכון. כך לפי כריסטוף דנט, פרשן כלכלי בערוץ "פראנס 24".

החרם מתבקש כדי לעמוד מול צרפת ונשיאה, עמנואל מקרון, שהכריז מלחמה ושנאה כלפי האסלאם. הוא הכריז על כך הרבה לפני האירועים שהציתו את הלהבות במדינה ולפני הקריקטורות. אבל כעת החרם מתבקש במיוחד כדי להפגין תמיכה מלאה בנביא מוחמד - עליו השלום והברכה - שנשלח לאומות העולם כדי להנחיל רחמים, ולא טרור.  

חברות צרפתיות. חרם

הנביא הדריך אותנו כיצד לחיות על הדרך טובה כדי לזכות בגן עדן באחרית הימים. הוא לימד אותנו עוד הרבה דברים ובין היתר גם כלכלה וחרם. דוגמא לכך ניתן לקחת למשל מסיפורו המדהים של ת'ומאמה אבן אות'אל, ראש שבט בני חניפה שחיו בצפון-מזרח חצי-האי ערב.

ת'ומאמה נתפס במקרה, והודה בחקירתו: "הייתי בדרכי לרצוח את מוחמד, כדי לחסל את האסלאם אחת ולתמיד". האסיר נקשר לעמוד בתוך מסגד העיר אל-מדינה, והנביא היה עובר לידו ושואל: "ת'ומאמה, מה יהיה איתך"? הוא היה עונה: "אם תוציא אותי להורג אנשיי ינקמו בך, אם תשחרר אותי אודה לך, ואם תרצה הון ניתן לך". הנביא שאל את אותה שאלה שלושה ימים, ות'ומאמה היה עונה אותן תשובות.

במהלך שלושת הימים בהם היה קשור (וקיבל אוכל כמובן ויחס הוגן כמו לכל אסיר), ראה ת'ומאמה את תנועת המוסלמים וחייהם עם הנביא. לבסוף שיחרר הנביא את ת'ומאמה ללא כופר נפש. הוא הלך למקום מרוחק, התרחץ, וחזר אל הנביא והתאסלם. לפני שהלך ת'ומאמה לדרכו אמר לנביא: "בדרכי לכאן היית האדם השנוא עלי ביותר, וכעת אתה האדם האהוב עלי ביותר".

לא נורא. גבינות צרפתיות יורדות מהמדפים (צילום: ערוץ "פראנס 24")

כשחזר ת'ומאמה לשבטו, החל בחרם על אנשי מכה, שהם אלה שגירשו את הנביא מעירם. ת'ומאמה לא מכר להם ולא קנה מהם. "רק באישור הנביא אבטל את החרם", אמר. לאנשי מכה דבר זה היה קשה כמובן, מכיוון שמקור מסחרם העיקרי היה מבני חניפה. כשהגיעו לסף רעב הלכו לנביא וביקשו לבטל את החרם. הנביא הסכים, ולא נזף בת'ומאמה בגלל החרם. ועצם הסכמתו של הנביא לחרם נותן תוקף לכל סוגי החרם המקובלים.

אז החרם באסלאם הוא לא המצאה או חידוש ( בערבית "בידעה") כפי שחלק טוענים. לא באנו לערוף ראשים אבל זכותנו להחרים כל מוצר שהוא צרפתי. ובינינו, לא יקרה כלום אם לא נמרח גבינת "לה וואש קירי" על לחמנו.. ויש לנו גבינות חלופיות בשפע.. כך שקריאות צרפת להפסיק את החרם רק מעודדות אותנו להמשיך. 

3 תגובות

ובינתיים במדינתו של ראש ממשלת פקיסטן אימראן חאן שמתלונן על היחס של מקרון כלפי המוסלמים בצרפת מספיקים להרוס בתוך 20 יום 3 מקדשים הינדים.

הוסיפי תגובה