אריה כמו האבא

אריה כמו האבא

08.10.20 - 21:49 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

מהמעשים היחודיים לאומה האסלאמית - תפילת הלילה ("קייאם א-ליל"). זוהי תפילת רשות שאפשר להתפלל מהלילה - אחרי תפילת חובת הלילה ("אל-עישאא") - ועד עלות השחר (כניסת זמן תפילת בוקר).

על הצחאבה, בני לווייתו של הנביא מוחמד - עליו התפילה והשלום, הוטלה תפילת הלילה בתחילת האסלאם כחובה למשך שנה. לאחר מכן היא הפכה לרשות, אך הצחאבה המשיכו להתפלל תפילה זו בשל חשיבותה והגמול הרב הטמון בה. הנביא אמר: התפילה הטובה ביותר אחרי תפילות החובה - תפילת הלילה! (צחיח מוסלם)

אחד מהצחאבה שהיה מקפיד לקום בלילה להתפלל הוא עבדאללה אבן עומר אבן אל-חטאב. מסופר שהייתה לו אבן גדולה עם שקע (אבן המשמשת ככלי קיבול) ובה מים, והיה קם בלילה רוחץ רחצת היטהרות, מתפלל וחוזר לישון. לאחר מכן קם שוב ורוחץ רחצת היטהרות, מתפלל וחוזר לישון.. ככה היה עושה ארבע או חמש פעמים1.

מהסיפור הבא נבין מדוע היה אבן עומר קפדן כל כך בתפילת הלילה. סאלם אבן עבדאללה אבן עומר סיפר שאביו סיפר לו: בתקופתו של הנביא מוחמד - עליו התפילה והשלום - מי שהיה רואה חלום היה מספר אותו לנביא, וייחלתי שאחלום חלום גם ואספר אותו לנביא. הייתי בחור צעיר והייתי יושן במסגד בתקופת הנביא. חלמתי חלום וראיתי שני מלאכים מובילים אותי אל האש שהייתה מגודרת כמו באר, עם שני עמודים, ובתוך האש ראיתי אנשים שהכרתי, ואמרתי לעצמי: ישמור אותי אללה מפני האש! ישמור אותי אללה מפני האש! והופיע מלאך שלישי שאמר לי: אין עליך פחד!

סיפרתי את החלום לחפצה (שהיא אחותו הגדולה של עבדאללה, וכמובן אשתו של הנביא) שסיפרה אותו לנביא, שאמר: "מה טוב הוא עבדאללה (ובגרסה אחרת: 'איזה איש טוב הוא עבדאללה') לוּ היה מתפלל בלילה".

מאז אותו מקרה עבדאללה אבן עומר היה ישן מעט בלילות2.

* מסיפורו של אבן עומר ניתן ללמוד שזהו דבר מקובל לקוות לראות חלום טוב, כי חלומות הם חלק מהנבואה - כפי שאמר הנביא - ולחלומות יש פירושים.

* ניתן ללמוד מהסיפור גם שאין לחשוף את המוסלמי או לרכל עליו. אבן עומר ראה בחלומו אנשים בתוך האש ושאותם הוא הכיר, אך לא סיפר לאף אחד מי האנשים האלה.

* אנו למדים גם שלאבן עומר הייתה צניעות, ולמרות שרצה בהתחלה לספר לנביא - אחרי שכבר חלם הוא התבייש ולכן היה לו יותר קל לספר לאחותו חפצה, אשתו של הנביא.

* אפשר ללמוד מהחדית' גם שתפילת לילה מצילה את המאמין מאש הגהנום.

אללאהו אעלם.

---------------------------------------------------------------------

1) מתוך הספר: "אל-איצאבה פי תמייז א-צחאבה" / אבן חג'ר אל-עסקלאני.

2) צחיח אל-בוכ'ארי.

הוסיפי תגובה