הַבֵּט בגמל!

הַבֵּט בגמל!

30.09.20 - 14:41 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

כשסירבו הכופרים במכה להאמין לנבואתו של הנביא מוחמד - עליו התפילה והשלום - הזכיר להם אללה באמצעות הקוראן על יכולתיו העצומות והזכיר לדוגמא את הגמל.. שהיה נפוץ בקרב הערבים. אללה אומר: {أَفَلَا يَنْظُرُونَ إِلَى الْإِبِلِ كَيْفَ خُلِقَتْ} (الغاشية, 17); [האם לא יבּיטו אל הגמלים - כיצד נבראו?] (הכובשת, 17).

בניגוד לביטוי הנפוץ מתברר שהקש אינו שובר את גב הגמל.. ואפילו תנאי המדבר הקשים אינם שוברים אותו. לגמל יש יכולות הסתגלות מופלאות וגופו בנוי בצורה מרהיבה.

* גמל הוא יונק המותאם לחיים במדבריות, נקבת הגמל היא נָאקָה, והגמל נקרא גם "ספינת המדבר".

* גמל חד-דבשתי הוא השכיח יותר. גמל דו-דבשתי מצוי בסכנת הכחדה חמורה בבר.

גוף הגמל מותאם לתנאי המדבר:

* רגלי הגמל גבוהות ופרווה מכסה את כל גופו. רגליו מרחיקות אותו מהקרקע הלוהטת. לעיתים יש הבדל 20°C בין הקרקע לטמפרטורת האוויר בגובה מטר מהקרקע.

* בין שערות פרוות הגמל כלוא אוויר המשמש חומר מבודד, וכך הפרווה מקטינה מעבר חום בין הסביבה החמה לגופו. פחות חום => פחות זיעה => חיסכון במים בגוף הגמל.

* בדבשת הגמל נאגר שומן (ולא מים..) => בידוד מפני חום וקור.

* גובה הגמל כשני מטרים או יותר. אורכו: כשלושה מטרים מהפה עד לזנב. צווארו הארוך מאפשר לו לסרוק את המדבר למרחקים גדולים ולמצוא מים.

* כשיש מחסור מים בגוף הגמל, הוא מפריש שתן מרוכז, המכיל כמויות קטנות של מים => פחות פליטת מים מגופו.

* הגמל מסוגל להחזיק מעמד במשך שבועיים בלי לשתות ובלי שייגרם נזק לגופו. כאשר מגיע הגמל למקור מים הוא שותה כמויות גדולות של מים, וכך משלים במהירות את המים החסרים בגופו.

* לגמל ריסים ארוכים להגנה מפני סופות חול, ורגליים ארוכות עם שתי ברכיים המגנות מהחול החם של המדבר.

* טמפרטורת גוף הגמל בסביבות 39 מעלות צ', כמו רוב היונקים, אך ייחוד הגמל הוא בכך שטמפרטורת גופו יכולה לעלות ולרדת בכמה מעלות מבלי שייגרם נזק לגופו. חום גופו יכול להגיע ל-42 מעלות ולרדת עד ל-36 מעלות.

ויקיפדיה

---------------------------------------------------

2 תגובות

סובחאנאללה

הוסיפי תגובה