למצוא את האמת

למצוא את האמת

30.09.20 - 09:51 מאת: nurdinshubash

צפיות

הדרך כדי להגיע למידע מאומת ונכון חייבת להיות גם בהתבססות על דברים מאומתים ונכונים. הרי מתוך שקר אי אפשר להוציא תוצאת אמת! אז בחקירת נושא מסוים כדי להגיע לתוצאות ולתשובות נכונות הדרך לשם צריכה להיות נכונה!

הוכחת הנחה מסוימת מתבססת לפי התחום של ההנחה, אם זה משהו מוחשי אז דרך ההוכחה תהיה על ידי דברים מוחשיים, אם זאת הנחה משפטית אז דרך ההוכחה תהיה על פי חוקי המשפט, אם זאת הנחה מתמטית אז דרך ההוכחה תהיה על ידי חוקי המתימטיקה וכו'

 

בהקשר לאסלאם, יש הנחות הקשורות למסירת עדות שזה הסונה של הנביא מוחמד - עליו הברכה והשלום, אז מסירת מידע מילולי מאדם מסוים כדי להוכיח שאכן נאמר ממנו צריכה שתהיה הוכחה מעודכנת של שמיעה ישירה מהמקור. על כך, השקיעו חכמי הדת המוסלמים מאמצים רבים כדי לאמת את העדויות של הנביא עליו הברכה והשלום, ולאמת את דרך המסירה שלהן, והם קבעו שלושה תחומים:
1. תחום ההגדרות של החדית'.
2. תחום הערכת אמינותם של האנשים שסיפרו את העדויות של הנביא עליו הברכה והשלום.
3. תחום ביוגרפיה על האנשים שסיפרו את העדויות של הנביא עליו הברכה והשלום.

אז כדי לאמת שציטוט מסוים נאמר על ידי הנביא עליו הברכה והשלום אנחנו צריכים כמה גורמים:
1. הציטוט עצמו.
2. מי ששמע ממנו ישירות.
3. אלה ששמעו אחרי המקור הראשון של השמיעה.
4. אמינותם של אלה ששמעו את הציטוט.
5. האם הם חיו בתקופות שיכלו לשמוע אחד מהשני? והאם הם היו יכולים להיפגש?

אם כל אלה נכונים ומאומתים אז ההנחה שהציטוט נאמר על ידי הנביא עליו הברכה והשלום היא מאומתת ונכונה!

דוגמא לציטוט (חדית'):
مالك عن نافع عن عبدالله بن عمر رضي الله عنهما: أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال: ((إذا جاء أحدكم الجمعة فليغتسل)).
הציטוט אומר שמי שהולך לתפילת יום שישי שיעשה מקלחת.
כדי לאמת את הציטוט אנחנו חייבים לדעת שהעדות התקבלה ונשמעה מהנביא עליו השלום ממקור ישיר ששמע אותו, והמקור ששמע העביר אחריו לאנשים בצורה ישירה עד שזה נכתב בספר והשתמר..

אז הציטוט הנ"ל נשמע ישירות מהצחאבי עבדאללה הבן של עומר בן אל חטאב, והוא חי בתקופה של הנביא עליו השלום ושמע מהנביא עליו השלום את החדית'. עבדאללה סיפר והעביר את העדות לנאפיע שהיה תלמידו, והם חיו באותו מקום וזמן. נאפיע העביר למאליכ שהיה תלמידו, והם חיו באותו מקום ובאותו זמן, ומאליכ שמר את הציטוט הזה בספר שהוא כתב בשם "אל-מווטא'"..

אז יש לנו כמה בדיקות כדי שנדע אם אכן הנביא עליו השלום אמר את הציטוט או לא?
1. האם היה קשר ישיר בין הציטוט למקור הראשון ששמע את הציטוט? כן.
2. האם היה קשר ישיר בין המקור הראשון ששמע למקור השני? כן.
3. האם המקור השני ששמע הוא אמין שאפשר להסתמך עליו? כן, וזה ידענו לפי תחום הביוגרפיה שכתבו על האנשים שהעבירו את החדית'ים לפי עדויות שחכמי דת אספו כדי להעריך את מידת אמינותם..
4. האם המקור השלישי שמע ישירות מהמקור השני? כן.
5. האם המקור השלישי הוא אמין? כן.

אז יש לנו שלושה אנשים שהשתתפו בהעברת ציטוט מאת הנביא עליו הברכה והשלום ושלושתם מקורות אמינים, והייתה פגישה ביניהם, ושמיעה ישירה והעברה. בסופו של דבר החדית' הזה השתמר בספרו של האימאם מאליכ.. על כך אנו מסיקים שהציטוט הוא מהימן ונכון ואפשר לייחסו לנביא עליו הברכה והשלום שהוא אמר אותו.

אללאהו אעלם.

1 תגובה

זה הוא כתבה טובה.
לגבי הודעת ראש התאחדות האימאמים בצרפת הנה פרסום מפה במדינה:

06:31 פורסםמבזק ד' בחשון תשפ"א , 22/10/20
ראש התאחדות האימאמים בצרפת: צריך להיות תקיפים
ראש התאחדות האימאמים בצרפת, השייח' חסן שלגומי, אמר בראיון בחדשות כאן כי על הממשלה המקומית לקבל החלטות תקיפות נגד קיצוניים איסלמיסטים. זאת בעקבות הרצח של מורה בפרבר של פריז בשבוע שעבר.

"ממשלת צרפת חייבת לקבל החלטות תקיפות נגד האסלאמיסטים והקיצוניות. למה שניתן למכללות להפוך נערים לטרוריסטים? אנחנו צריכים להיות תקיפים ולגנות אותם".

הוסיפי תגובה