ניקוב לא רצוי

ניקוב לא רצוי

19.09.20 - 18:41 מאת: nurdinshubash

צפיות

שאלה: 

סלאם ועליקום רציתי לשאול האם מותר לשים באף עגיל לגבר או לאישה?

תשובה: 

ועליכום א סלאם,

הגברים אסור וחטא להם לשים עגילים בין אם זה באף או באוזן או בכל מקום אחר. בנוגע לנשים מותר להן לשים עגילים באוזניים, אבל האם מותר לשים באף או לא? הדבר הזה חוזר למנהגים המצויים בחברה המוסלמית, אם בחברה מוסלמית מסוימת נהוג לנשים לענוד עגילים באף אז יש חכמי דת שאמרו שזה מותר כמו העגיל באוזן, כפי שאמר המלומד איבן עאבדין מהאסכולה החנפית. אבל בחברה שלנו נשים לא עונדות עגילים באף וזה דבר לא נהוג, אלא ההפך, זה נהוג אצל הכופרות, לכן אין לשים עגיל באף גם לנשים!

אללאהו אעלם

כללי

4 תגובות

זה לא קצת מוזר לטעון "אם נהוג כך וכך אז זה מותר"? האם דת האמת לא מסוגלת לקבוע מה מותר ומה אסור נקודה?

כתבנו שזה אסור, הפירוט שעשינו כדי להבין על מה מתבססים, אפשר שנכתוב "מותר", "אסור", "חראם".. וזהו, זה הכי קל.. לא כל דבר שקורה בעולם וכל דבר שמתחדש יש על זה התבססות ישירה שאפשר למצוא בדת, למשל הקוראן או הסונה לא התייחסו לעגיל באף, אז מאיפה נביא את התשובה לזה? הרי צריך תשובה לכל דבר ודבר, אז פה התפקיד של חכמי הדת לבדוק לאיזה חוקים והתבססויות אפשר להחזיר את המקרה החדש שקרה כדי שנחליט אם זה מותר או לא מותר, ובגלל זה יש לנו גם חילוקי דעות אחרי זה בין חכמי הדת.. אם אנחנו מצפים שלכל מקרה ופרט שיופיע לנו פסוק שאומר "זה חראם" "זה מותר" הקוראן לא היה מפסיק להתעדכן עד יום הדין.

אז חכמי הדת בדקו לגבי העגיל באף לאיזה התבססות אפשר לחזור כדי לדעת מה התשובה? מצד אחד לחורר את הגוף כדי לשים עגיל זה פגיעה בגוף ושינוי בגוף, אללה נתן לנו גוף באיזה זכות מישהו יבוא ויחורר אותו? מצד שני מהטבע של האישה להתייפות, ומצד שלישי דבר זה נהוג אצל הכופרות ואין את זה בהרבה מאוד חברות מוסלמיות.. אז כשאין לך טקסט ישיר שאומר שמשהו מותר ומשהו אסור, צריך לנסות למה זה מתאים ולפי זה להסיק פסק דין, וזה התפקיד של חכמי הדת שלמדו כל חייהם את הטקסטים הקדושים.

כל מה שאמרת הגיוני אבל גם לא מחדש שום דבר. הכוונה שלי היא אם מחר לדוגמא כל העם במיאנמר מתאסלם אבל בתרבות שלהם מותר ומקובל שנשים מאריכות את הצוואר שלהן בטבעות זהב כי זה נחשב יפה אז מה? מצד אחד זה נחשב יפה מצד שני ברור שזה לא טבעי ואפילו עלול לגרום לנזק. אותו דבר אם כל העם הסיני היא מתאסלם הנשים הסיניות היו ממשיכות לשבור את הרגליים כדי לעשות אותן קטנות ויפות. אז גם זה היה מותר בגלל שזה מקובל אצלם? מה שניסיתי להבין הוא איך דברים שמשתנים בזמן ובמקום יכול להיות להם אותו כוח כמו למה מותר ומה אסור בעיני אלוהים.

בדוגמאות שהבאת יש בהן נזק לגוף, וזהו דבר אסור בדת, לכן זה מנהג הסותר את הדת! ומנהגים הסותרים איסורים או חובות אין להם משמעות בדת.

ולשים עגילים באף אין בזה נזק בריאותי אלא זה חוזר למנהגים, אצל מי נהוג לעשות כך? אם זה נהוג אצל כופרות ולא אצל מוסלמיות אז אסור למוסלמית לעשות כך כי היא מחקה כופרות. אבל אם יש מקומות שזה נהוג אצל המוסלמיות אז הדבר לא נשאר כבר כדבר המייחד את הכופרות, ולכן אין בזה חיקוי להן. לשם כך אמרו שזה מותר, ופה ההשפעה של המנהגים נכנסת לתמונה.

הוסיפי תגובה