שישי ראשון באיה סופיה

שישי ראשון באיה סופיה

25.07.20 - 15:55 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

תפילת יום שישי התקיימה אתמול לראשונה במסגד איה סופיה באיסטנבול, אחרי 86 שנים שהמבנה שימש כמוזיאון. התפילה התקיימה במעמד נשיא טורקיה, רג'פ טייב ארדואן. מאות אלפי מוסלמים השתתפו בתפילה ומילאו את הרחובות בסביבת המסגד, וחלק מהמתפללים הגיעו למקום כבר בלילה.

כל הרחובות בסביבת המסגד ועד המעבר לגראנד בזאר היו מלאים. אנשים שלא הצליחו להגיע ביום שישי בגלל שתנועת הרכבות הופסקה מרוב עומס, ממשיכים להגיע עד עכשיו להתפלל ולראות את המסגד.

תפילות מוסלמיות התקיימו במקום בפעם האחרונה בשנת 1934, כאשר הורה כמאל אתאטורק להפוך את מסגד איה סופיה למוזיאון, זאת כחלק מחזונו של טורקיה החילונית המודרנית.

איה סופיה, אתמול (צילום: אל-ג'זירה)

ארדואן הגיע עם פמליה של שרי ממשלה בכירים אל המבנה ההיסטורי באיסטנבול, שרצפתו כוסתה בשטיחי טורקיז חדשים. הפסיפסים מהתקופה הביזנטית, אז היתה איה סופיה קתדרלה נוצרית, שעליהם דיוקנאות של ישו ומרים - עליהם השלום - כוסו בווילונות עבים בזמן התפילה. בהארץ דווח שבטרם נכנס למסגד אמר ארדואן: "אנו מציינים את שחרורה של איה סופיה מהשלשלאות שכבלו אותה. זהו חלומו הגדול ביותר של הנוער שלנו. הכמיהה של העם שלנו הוגשמה".

מקריאים קראו בקוראן לפני תחילת התפילה, וגם הנשיא ארדואן קרא בתורו מהספר הקדוש למוסלמים. הכבוד לשאת את הדרשה של שישי היה לראש המחלקה לעניינים דתיים בטורקיה, השייח' עלי ארבּאש, שעלה לבימת הדרשן עם חרב עות'מאני, ואמר בין היתר בדרשתו: "פתיחתו המחודשת של איה סופיה נותנת תקווה למסגדים אחרים בעולם שנגרם להם עוול, ובראשם מסגד אל-אקצה".

בסיום התפילה ביקר ארדואן בקברו של הסולטאן הכובש מהמט השני (מוחמד "אל-פאתח") ובצאתו אמר: "כ-350 אלף איש השתתפו היום בתפילה. דלתות איה סופיה ישארו פתוחות בפני כל המאמינים באלוהים, מוסלמים ונוצרים".

לא במקרה קבע ארדואן את ה-24 לחודש יולי 2020 לקיום תפילת שישי הראשונה באיה סופיה, שכן ב-24 ביולי 1923 נחתם בהסכם לוזאן בשווייץ על עצמאותה של טורקיה ופירוקה של האימפריה העות'מאנית.  

לפני כשבועיים חתם ארדואן על צו המאפשר להפוך את אתר איה סופיה למסגד, 86 שנה לאחר שהפך למוזיאון תחת שלטון אתאטורק. לפני כן ביטל בית משפט את החלטת הממשל מ-1934 בצעד שהכשיר את המהלך, כשברקע נשמעת התנגדות בינלאומית לשינוי הסטטוס של המבנה העתיק שנבנה ככנסייה ומוגדר אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. בטורקיה הגדירו את הנושא כעניין כפנימי ולא הסכימו לשום התערבות חיצונית.

הוסיפי תגובה