כפר כמא, עיר קדומה?

כפר כמא, עיר קדומה?

18.07.20 - 06:17 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

מאת: המרכז למורשת הצ'רקסית

בשנת 1878 עם הגעת המהגרים הצ'רקסים אל חופיה של עכו, האימפריה העות'מאנית חיפשה ליישב אותם בנקודות אסטרטגיות על צירים מרכזיים. כזו היא כפר כמא היושבת על ציר
ויה מאריס ( דרך הים ) ממש על הגבול בין הגליל התחתון לעמק יזרעאל. בחירת המקום המדויק על ידי העות'מאניים התבססה על העובדה כי המקום היה מיושב עוד לפני שנים רבות.

זקני הכפר נהגו לספר בעבר כי הישוב כפר כמא יושב על חורבותיה של ישובים קדומים ובדגש על ישובים. הדעה הרווחת הייתה כי בעבר הכפר היה מיושב 7 פעמים ובכל פעם שהישוב נחרב הוא יושב מחדש על ידי אוכלוסייה שונה. הממצאים הראשונים של שרידי ישוב קדום שהתגלו בתחילת ההתיישבות והכילו סממנים נוצריים היו עדות ראשונה לכך שכפר כמא היה מיושב בתקופה קדומה יותר.

החפירות הארכיאולוגיות הראשונה בכפר כמא התבצעו לראשונה בתחילת שנות ה- 60 של המאה הקודמת כאשר בשנת 1959 משפחת הארון מדווחת לרשות העתיקות על ממצאים של רצפת פסיפס.

החוקר השוודי "אפלי סאריסולו" הגיע לכפר לצורך ביצוע חפירות ארכאולוגיות בהן התגלתה כנסייה ביזנטית מהמאה השישית לספירה. בשנת 1964 סאריסולו מפרסם בהלסינקי את תיק התיעוד שלו " כנסייה ביזנטית בכפר כמא " על הממצאים בכפר כמא ולראשונה יש תיעוד רשמי על התקיימות יישוב ביזנטי בכפר כמא במאה השישית לספירה.

לאור העובדה כי הגרעין הוותיק של כפר כמא ממוקם על חורבותיה של ישוב קדום, בכל פעם שמבנה ישן מפונה מתגלים בו שרידים של הישוב הביזנטי. דבר זה מחייב את רשות העתיקות להגיע ולפקח מקרוב ולבחון מה השרידים שהתגלו ואף לבצע חפירות ארכיאולוגיות לפי הצורך. על כן גם אחרי המחקר של סאריסולו היו עוד מקרים אחרים בהן בוצעו חפירות ארכאולוגיות בישוב עליהן תוכלו לקרוא כאן >> 

בחינה של כמה מפות עתיקות מצביע כי המקום היה מיושב לאורך שנים רבות ואף שמו של הישוב מופיע תחת שמות שונים וביניהן ניתן לזהות את השמות קאפרה צ'אם, כפר ג'ימר וכפר כמא. ככל שהתווספו מקרי חפירות ארכאולוגיות כך הצטבר המידע על הישוב הקדום כאשר ביוני 2020 בוצעו חפירות ארכאולוגיות בחלקה הדרומי של היישוב שנמצא מחוץ לשטחה הבנוי של כפר כמא ( היישוב הנוכחי ) ובו הייתה תגלית מרעישה. כנסייה ביזנטית נוספת מהמאה השישית לספירה הנוצרית. כאן הארכיאולוגים היו תמימי דעים כי אם עד עכשיו חשבנו שהיה כאן כפר ביזנטי יש סיכוי גדול מאוד שטעינו וכי במקום היה למעשה עיר ביזנטי ועם סבירות גדולה מאוד שמדובר על העיר "הלנופוליס של פלשתינה".

האמנם אין עדיין את מלוא העדויות לקבוע באופן ודאי כי מדובר על העיר " הלנופוליס " ששמו נקרא על שמה של הלנה, אמו של קונסטנטינוס, אך בהתבסס על אלימינציה של ממצאים ועדויות אחרות מחזקת הסברה כי "הלנופוליס" העיר ביזנטית הייתה בעבר כנראה בכפר כמא. גם העדות החדשה של גילוי כנסייה נוספת ביישוב מחזקת את הסברה כי מדובר כאן בעיר ולא בכפר היות והתגלו כאן שתי כנסיות ביזנטיות.

בסופו של דבר המיקום האסטרטגי והגילויים הארכאולוגים יחד עם עדויות נוספות המצביעות שהייתה כאן עיר קדומה הולכת ומתחזקת בכל פעם שיש ביישוב חפירות ארכאולוגיות ולא מן הנמנע כי כפר כמא הייתה בעבר עיר חשובה בארץ פלשתינה.

אתר המרכז למורשת הצ'רקסית >>

הוסיפי תגובה