'הוי אללה, עָוֵור את עיניה'

'הוי אללה, עָוֵור את עיניה'

05.06.20 - 17:20 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

הצחאבי סעיד אבן זייד אבן עמר אבן נופייל אל-עדוי, היה מראשוני המתאסלמים ואחד מהעשרה שהובטח להם גן עדן בעודם בחיים. אמו היא פאטמה בת בעג'ה מבני חוזאעה. 

סעיד התאסלם לפני כניסתו של הנביא מוחמד - עלייהי סלאתו וסלאם - לבית אל-ארקם, בית מסתור המוסלמים בתחילת האסלאם. הוא התאסלם לפני עומר אבן אל-חטאב, והתאסלמות עומר התרחשה בביתו של סעיד, מכיוון שסעיד היה נשוי לפאטמה, אחותו של עומר. אחותו של סעיד, עאתקה, הייתה נשואה לעומר.

 

סעיד היגר לאל-מדינה והשתתף בקרב אוחוד ובכל הקרבות שלאחר מכן. הוא לא השתתף בקרב בדר הגדול מכיוון שלא נכח באל-מדינה באותו יום.

אביו של סעיד, זייד אבן עמר, היה על דת האמת, דתו של הנביא איברהים - עלייהי סלאם, לפני נבואתו של מוחמד. זייד לא היה מקריב קורבנות לפסלים, ולא היה אוכל בהמות שלא נשחטו כדין.

סעיד היה מגדולי הצחאבה, והיה לו סיפור עם ארואה בת אונייס שטענה בשבועה שסעיד גזל ממנה קטע מחלקת אדמתה. סעיד, שידע את האמת, אמר: חושבים אתם שגרמתי לה עוול? הם אעשה זאת אחרי מה ששמעתי מהנביא עלייהי סלאתו וסלאם? שאלו אותו: מה שמעת מהנביא? אמר סעיד: אמר הנביא: מי שגזל בעוול שטח אדמה קטן - אללה יענוד על צווארו ביום הדין את האדמות שגזל בגודל של שבעה נדבכי אדמה1(חדית' אל-בוכ'ארי ומוסלם). סעיד נשא לאחר מכן תפילה (דועאא) ואמר: הוי אללה, אם ארואה משקרת עָוֵור את עיניה, ועשה שקברה יהיה בבאר שבאדמתה. ואכן, סופר שלאחר תקופה התעוורה ארואה ומתה לאחר שנפלה לתוך באר.

סעיד אבן זייד מת בשנת 50 להיג'רה והוא בן 73, ונקבר באל-מדינה.

(מתוך: "אל-איצאבּה פי תמייז א(ל)-צחאבה" / אבן חג'ר אל-עסקלאני. "אל-איסתיעאב פי מעריפת אל-אצחאבּ" / אבן עבד אל-בּר.)

---------------------------------------------------------

1) שבעה נדבכים במעמקי האדמה המקבילים לשבעת הרקיעים.

הוסיפי תגובה