עכביש למשל

עכביש למשל

25.04.20 - 15:11 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

אללה הביא מְשָׁלִים רבים בקוראן, למשל תיאור האמונה מול הכפירה, הטוב מול הרע, האמת והשקר, העולם הזה והעולם הבא, המאמין והמתחסד ("מונאפיק"), הידע והבּורות, העושר והעוני ועוד. אללה אומר: { كَذَٰلِكَ يَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ} (الرعد,17); [כך ממשיל אללה את המשלים] (הרעם, 17).

אחד מהאנשים הטובים בעבר היה אומר: הייתי בוכה אחרי שהייתי קורא על משל בקוראן ולא מבין אותו, כי אללה אומר בקוראן: {وَتِلْكَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ ۖ وَمَا يَعْقِلُهَا إِلَّا الْعَالِمُونَ} (العنكبوت, 43); [את המשָלים הללו נמשול לאנשים, ואולם רק בני דעת ישׂכילו להבין את פשרם] (העכביש, 43). אז נושא המשלים בקוראן הוא ידע שחובה ללמוד וללמד אותו, כדי שנדע מה אללה רוצה מאיתנו.. באמצעות הדוגמאות שהביא.

מהו משל?
משל הוא סיפור דמיוני קצר שיש לו מוסר השכל (כלומר, שיש לו משמעות מעבר לתוכנו המפורש והגלוי) השייך לסוגת הסיפור העממי יחד עם המעשייה, האגדה, הפתגם והאמרה. לרוב, דן המשל בבעלי חיים אשר עוברים תהליך של האנשה. שימוש בחיות, או בפשוטי עם, יצורי בריאה פחותי חשיבות ומעמד בעיני המאזין, כנושאי המסר, מטרתו להנמיך הגנותיו, להחליש התנגדותו של המקשיב למסר, לאפשר לו הפעלת שיפוט על נושאי המסר ובעקיפין על עצמו, ובכך להקל על הפנמת מוסר ההשכל.

דוגמאות למשלים מהקוראן: {كَمَثَلِ الْحِمَارِ يَحْمِلُ أَسْفَارًا} (الجمعة, 5); [נמשלו לחמור נושא ספרים] (יום השישי, 5), {كَمَثَلِ الْكَلْبِ إِن تَحْمِلْ عَلَيْهِ يَلْهَثْ أَوْ تَتْرُكْهُ يَلْهَث} (الأعراف, 176); [הוא נמשל לכלב אשר אם תגער בו, יַלְחִית, וגם אם תניח לו, יַלְחִית] (הגבהים, 176), {كَمَثَلِ الْعَنكَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَيْتًا} (العنكبوت, 41); [נמשלו לעכביש הטווה את ביתו] (העכביש, 41), {كَسَرَابٍ بِقِيعَةٍ يَحْسَبُهُ الظَّمْآنُ مَاءً} (النور, 39); [כחזון תעתועים במרחבי מדבר; הצָמֵא חושב כי מים הוא] (האור, 39).

מדוע להביא משלים?
בעזרת המשל ניתן לבטא אמת לא נעימה לשומע - בדרך עדינה. המשלים מוכּרים לאנשים ולכן ניתן להסביר מצב או רעיון על ידי רמיזה במשל. בשל החשיבות העצומה של הבאת משלים אנו מוצאים דוגמאות רבות בקוראן, וכך גם באמרותיו (חדית'ים) של הנביא מוחמד - עליו התפילה והשלום.

מהי המטרה בהבאת משלים? אללה אומר: {وَتِلْكَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ} (الحشر, 21); [נמשול את המשָלים הללו לאנשים, למען יימלכו בדעתם] (ההגליה, 21), ואומר גם: {وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ} (ابراهيم, 25) [אללה ימשול משָלים לאנשים למען יזכּרו] (איברהים, 25). המטרה מהמשל היא שהאדם יחשוב, יהרהר, ישקול וינקוט אמצעי זהירות וילמד לקח.

המשל ראשון שהובא בקוראן עוסק במתחסדים (הצבועים ובערבית: "אל-מונאפיקון").. נעסוק בו במאמר הבא.. אינשאללה.

-----------------------------------------

מקורות:
הקוראן
ספר פירוש המשלים בקוראן, עבד אל-מוחסן אל תווארג'י
תרגומי הקוראן אורי רובין, סובחי עדוי
מילון מילוג
המילון הערבי עברי, איילון-שנער,
ויקיפדיה, 
www.quran7m.com
jolisb.tzafonet.org.il

הוסיפי תגובה