מה קורא? אתם קוראים!

מה קורא? אתם קוראים!

03.04.20 - 07:47 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

קריאה היא המפתח לידע והבחנה, ואם ילדך יאהב את הקריאה אז סביר להניח שהוא יהיה משכיל, חוקר או מלומד בעתיד. ואהבתו לקריאה תרחיק אותו מלהיות מושא צחוק בגלל חוסר ידע כללי.

רעיונות מעשיים לילד:

מספר הסיפורים: קנה לילדך כובע מיוחד או הלבש על ראשו מצנפת, כדי שייראה כמו מספר סיפורים. תאם איתו לפני כן שהוא יספר לבני המשפחה סיפור שהוא שמע ממך, ואהב. אסוף את בני המשפחה ושיישבו סביבו ויקשיבו לסיפורו.. לאחר שיסיים הענק לילד מתנה יפה.. כך זה היה ניסיון לעודד את הילד לקרוא ספרים יותר ויותר..

תרגיל יצירת הסיפור: בחרו עם ילדכם סיפור קצר, לאחר מכן להכין דפים, צבעים, מספריים ומהדק, ולצייר את אירועי הסיפור על הדפים.. וכך ייצא לכם הסיפור בגרסא מצויירת שעשיתם במו ידיכם. לאחר שהסיפור מוכן לשמור עליו בין ספריו המיוחדים של הילד.. וכי העבודה המהנה על הספר שהוא בחר תעודד אותו לקרוא בהנאה ואהבה.

הספרייה שלי: להכין ספרייה אישית לילד או מדפים ולתת שם לספרייה. מכיוון שהספרייה תהיה שלו אז הוא יניח שם את ספריו האהובים שהוא קונה. ספרייה אישית לילד עם שם תגרום לו להתעניין בספרים, לפיכך זה ידחף אותו לקריאה.

קריאת שלטים: עודד את ילדך לקרוא את שכתוב על השלטים בצידי הדרכים או מוצרים שאתם קונים במשפחה. אלה יעזרו לו בשיפור הקריאה.

הנחיות להורים ומחנכים:

* בחירת סיפורים מעניינים, וקריאה שלך לילד עם התלהבות והתפעלות, ישרישו בילד את אהבת הקריאה. מחקרים הראו שילדים שמקשיבים לסיפורים יהפכו להיות קוראי ספרים בעתיד. נצל את הזמן שלפני השינה כדי לקרוא לילדך סיפור.

* הורה לדוגמא: זהו זמן קריאה! קבע לעצמך זמן קבוע כל יום שבו תקרא, ועדכן את בני משפחתך שזהו הזמן המועדף עליך ואין להפריע לך!

* הסידור של הספרייה האישית שלך, והוספת ספרים חדשים (או משומשים..) מדי שבוע, ישאירו חותם אצל הילד על חשיבות הקריאה אצלך. מה שחשוב אצלך יהיה חשוב בעתיד אצל ילדך!

* שוחח עם חבריך על הספר האחרון שקראת, על כך שהוא היה מהנה ומעניין.

* בקש מילדך לקרוא מאמר מעיתון שאתה קורא או מאמר מהאינטרנט.

קריאה באסלאם 

המילה קרא: המילה הראשונה שאללה גילה לנביאו מוחמד – עליו התפילה והשלום - מהקוראן הייתה קרא! אללה אומר: {اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ} (سورة العلق, 1) [קרא בשם ריבונך אשר ברא..] (טיפת הדם המעובה, 1), הוכחה לכך שהקריאה נמצאת בראש סדר העדיפויות באומה האסלאמית.

סיפור מחיי הנביא: בסיום קרב בדר בו גברו המוסלמים על הכופרים ותפסו אסירים, התנה הנביא על האסירים שידעו קרוא וכתוב ללמד עשרה מוסלמים, ובכך לצאת לחופשי. הנביא עשה זאת בשל החשיבות העליונה של הקריאה והכתיבה באסלאם.

הנביא מעודד קריאה: בחדית'ים רבים מעודד אותנו הנביא ללמוד ולקרוא, והספר החשוב ביותר לקריאה ולימוד – הקוראן המבורך. באחד החדית'ים אמר הנביא: קראו את הקוראן והוא יהיה לכם מליץ יושר ביום הדין. 

(ד"ר ג'אסם אל מוטוויע, שירות "מַעין")

הוסיפי תגובה