איך מוחקים חטאים?

איך מוחקים חטאים?

25.01.20 - 12:51 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

לפעמים אנשים עושים "שטות גדולה" [כלומר, חטא נוראי..] ומתחרטים עליו מאוד, ורוצים למחוק אותו מרשימת המעשים הרעים שלהם. הם מבקשים מחילה מאללה, ויתכן ואללה שימחל להם, אלא שהם רוצים לעשות מעשה טוב שימחק את המעשה הרע שלהם. וכי אללה אומר בקוראן: {إِنَّ الْحَسَنَاتِ يُذْهِبْنَ السَّيِّئَات} (هود, 114); [המעשים הטובים ירחיקו את החטאים] (הוד, 114). גם הנביא מוחמד - עלייהי סלאתו וסלאם - דירבן את המאמינים לאחר מעשה רע ואמר: ((אחרי מעשה רע עשה מעשה טוב שימחק אותו..))1

כך סיפורו של אבו חוד'יפה אבן עותבה: אבן עבאס מספר שהנביא מוחמד – עליו התפילה והשלום – אמר לחבריו בזמן ההכנות לקרב בדר: אני יודע שיש [בין אנשי צבא קורייש] אנשים מבני האשם ואחרים שנכפה עליהם לצאת לקרב, אין לנו צורך להילחם בהם. אז מי מכם שנתקל באחד מבני האשם שלא יהרוג אותו, ומי שנתקל באל-עבאס אבן עבד אל-מוטלב שלא יהרוג אותו, כי הוא הוצא לקרב בכפייה.

אבו חוד'יפה, ששמע את הדברים, אמר: האם נילחם נגד האבות שלנו, בנינו, אחינו וקרובנו ונהרוג אותם, ונניח לאל-עבאס? נשבע שאם אתקל בו ארסן אותו בחרבי.

דברי אבו חוד'יפה הגיעו אל הנביא שאמר לעומר אבן אל חטאב: הוי אבו חאפצ [כינויו של עומר], האם מן הראוי שיוכה דודו של הנביא בחרב? עומר אמר: הנח לי לערוף את ראשו [של אבו חוד'ייפה], הוא נהג בצביעות.

אבו חוד'יפה היה אומר לאחר מכן: לא הייתי שָׁלֵו והמשכתי לחשוש מהדברים שאמרתי באותו יום.. והבנתי שרק מות קדושים למען אללה יכפר על דברי. ואכן הצליח אבו חוד'יפה לכפר על דבריו בבדר והוא מת כשהיד בקרב אל-ימאמה2.

(מתוך: "א-רחיק אל-מחתום" - תולדות הנביא מוחמד)

----------------------------

1) קטע מתוך חדית' שמופיע באוסף החדית'ים של א-תירמיד'י.

2) הקרב המכריע ב"מלחמות הרִדַּה" (מלחמות הכפירה) בתקופת כ'ליפות אבו בכר.

מאמרים באותו נושא

מעשים טובים מרחיקים חטאים 

הוסיפי תגובה