יותר כבשים מכלבים

יותר כבשים מכלבים

23.01.20 - 04:15 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

בחור צעיר מכוויית סיים תואר כלכלה וניהול באחת מאוניברסיטאות ארה"ב, ולאחר סיום לימודיו חזר לארצו והחל לעזור בעסק של אביו - שיווק ומכירת מוצרי חשמל. הבן גילה כי אביו תורם מדי חודש מוצר חשמלי (מקרר, תנור, מכונת כביסה..) לארגוני צדקה, לנזקקים, יתומים ואלמנות. הבן חשב שמעשה זה של אביו הוא חסר ערך והפסד, והחל ללחוץ עליו שיפסיק, ושזה לא משתלם לו כלכלית.

הבן עשה חישובים חודשיים ושנתיים ומצא שאם האב לא יתרום ויחסוך כסף במקום זה אז יחסוך סכומים גבוהים. הוא ישב עם אביו והסביר לו שעם סכומים כאלה אפשר לקדם את העסק יותר ויותר, ושהמעשה שלו וניהול העסק לא תואם לניהולי הכלכלה שהוא למד בחו"ל.

האב הצנוע ענה לבן: זוהי ברכה (بركة) בני , אללה מברך לעסק שלנו בדרך זו. הבן לא הבין ואמר: מה שלמדנו בארה"ב הוא שכל הכנסה היא רווח וכל הוצאה היא הפסד.. איך זה מתורגם לברכה?

האב: אנסה להסביר לך מהי ברכה. אני שואל אותך: מבחינת כמות מי יותר - הכלבים או הכבשים?

ענה הבן: הכבשים.

האב: וכמה ממליטים הכלבים וכמה ממליטים הכבשים?

הבן: הכלבים ממליטים יותר מפעם בשנה וגם כל פעם ממליטים ארבעה, חמישה או יותר גורים, והכבשים ממליטים פעם בשנה וכל פעם טלה או שניים.

האב המשיך לשאול: והאם האנשים אוכלים כבשים או כלבים?

הבן: כבשים.

האב: אז כל עוד הכלבים ממליטים יותר מהכבשים, וכל עוד האנשים אוכלים כבשים ולא כלבים, כיצד זה שיש יותר כבשים מכלבים?

הבן שתק ולא הגיב.

אמר האב: את זה לא למדתם באוניברסיטה.. הוי בן יקר! זוהי הברכה והשפע והצדקה, ואלה המעשים הטובים המצמיחים את הכסף וההון ולא מחסירים ממנו.

ד"ר ג'אסם אל-מוטווע, כוויית.

הוסיפי תגובה