מילה טובה

מילה טובה

24.12.19 - 12:14 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

ילדים לומדים מילים חדשות וביטויים חדשים מהאנשים שקרובים אליהם כמו בני משפחה, חברים מבית הספר.. המילים שהם לומדים יכולות להיות מילים יפות או מילים לא יפות ודיבור לא הולם.

אז איך מעודדים את הילד לדבר יפה?

ראשית, כהורים עלינו לשמש דוגמא לילדינו. לא יתכן שאנחנו נדבר בגסות ונצפה מהילדים לא לדבר גסויות. הורה יכול לשמש דוגמא לילדיו בדיבורו ולהרבות בשימוש במילים: בבקשה, תודה, אללה יברך אותך, כל הכבוד.. וכיו"ב

הורה יכול גם לכתוב מכתב תודה לילד עצמו על התנהגות ראויה או לקרוב או לחבר על אירוח שהעניק לו למשל.

הורה יכול לשמש דוגמא גם באמצעות אמירת שלום וברכה לשכנים או לעובד הניקיון או דיבור יפה באופן כללי עם האנשים.

אם ההורה אמר מילה לא ראויה לילד או לכל אדם אחר, עליו להתחרט מיד ולומר שהוא מצטער.

כהורה צריך להבין שהילדים לומדים כל יום מילים חדשות, ואם הילד דיבר לא יפה אז להזכיר לו שמילה טובה היא צדקה, כפי שלימד אותנו האסלאם. ואם הילד דיבר יפה אז לעודד אותו על כך.

רעיונות מעשיים לילד

אפשר לבקש מהילד להתנצל אחרי כל אמירת מילה לא יפה, ולבקש ממנו לומר מילה טובה במקומה.

אפשר להציע לילד לכתוב מכתב שבו הוא מודה לאדם כלשהו, שעשה עבורו דבר טוב. (זה יכול להיות לאחד ההורים, המורה, קרוב משפחה..)

מדי פעם אפשר לבקש מהילד לשטוף את פיו אחרי אמירת מילה לא ראויה, זה יכול להוות "שטיפת הלשון" ממילים לא טובות.

המילה הטובה באסלאם

הצחאבי מועאד' אבן ג'בל ביקש עצה מהנביא מוחמד - עליו התפילה והשלום. אמר לו הנביא: הימנע מלשונך! [כלומר הימנע מלהגיד דברים לא ראויים], מועאד' שאל: האם ניתן את הדין על המילים שיוצאות מפינו? אמר הנביא בפליאה: חשבת אחרת? אכן האנשים יושלכו לגהנום על פניהם בגלל מה ש"קצרו" לשונותיהם. [בגלל כפירה, קללות, רכילות, הלשנה וכיו"ב]. 

דימוי בקוראן בין האמרה הטובה לבין האמרה הקלוקלת: {أَلَمۡ تَرَ كَیۡفَ ضَرَبَ ٱللَّهُ مَثَلࣰا كَلِمَةࣰ طَیِّبَةࣰ كَشَجَرَةࣲ طَیِّبَةٍ أَصۡلُهَا ثَابِتࣱ وَفَرۡعُهَا فِی ٱلسَّمَاۤءِ. تُؤۡتِیۤ أُكُلَهَا كُلَّ حِینِۭ بِإِذۡنِ رَبِّهَاۗ وَیَضۡرِبُ ٱللَّهُ ٱلۡأَمۡثَالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمۡ یَتَذَكَّرُونَ. وَمَثَلُ كَلِمَةٍ خَبِیثَةࣲ كَشَجَرَةٍ خَبِیثَةٍ ٱجۡتُثَّتۡ مِن فَوۡقِ ٱلۡأَرۡضِ مَا لَهَا مِن قَرَارࣲ} (سورة إبراهيم 24-26); [הלא תִראה לְמה המשיל אללה את האִמרה הטובה: לעץ נאֶה ששורשיו נטועים אֵיתָן וצמרתו נישׂאת השמימה. ואת פריו ייתן תמיד בעִתו ברשות ריבונו. אללה ימשול משָלים לאנשים למען יזּכרו. האִמרה הקלוקלת נמשלה לעץ קלוקל שנעקר מעל פני האדמה באין לו חוסֶן] (איברהים, 24-26)

הנביא עליו התפילה והשלום הדריך אותנו שמי שמאמין באללה ובאחרית הימים שיאמר מילים טובות או שלא ידבר.. זאת כדי שלא ייצאו מפיו מילים לא יפות שלא מועילות ואף מזיקות. כך ראוי גם שנדריך את ילדינו - לדבר יפה אם יש להם מה לומר. מה שגם מילה טובה שנאמרת מפיו של המוסלמי נחשבת לצדקה.

(ד"ר ג'אסם אל מוטוויע)

הוסיפי תגובה