ארבע שאלות

ארבע שאלות

30.11.19 - 20:09 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

תרגום חדית'ים לעברית עם הסבר קצר ופרשנות: החדית' השביעי:

אבו ברזה אל-אסלמי - רדייא אללאהו ענהו - סיפר: הנביא מוחמד - עליו התפילה והשלום - אמר: "רגליו של אדם לא יזוזו ביום הדין לפני שישאל (ויתן את הדין) על: חייו - איך העביר אותם? על הידע שרכש - מה עשה עימו? על כספו כיצד הרוויח אותו והיכן ביזבז אותו? ועל גופו כיצד השתמש/העסיק אותו?" (חדית' מאת א-תירמד'י)

פרשנות:

1. חדית' זה מדגיש ראשית את החשיבות והערך של החיים הזמניים שלנו בעולם הזה. זמננו כאן קצר אך חשוב, ואין לבזבז אף רגע באי-ציות לאללה, מכיוון שנצטרך לתת על כך דין וחשבון. 

2. האדם יובא לחשבון גם על הידע שרכש. חדית׳ זה מעודד רכישת ידע בדת מכיוון שהידע הזה לבדו מועיל לאדם. על האדם להשתמש בידע שרכש כדי לרצות את אללה. גם ידע שאינו קשור לדת, יכול להועיל לאחרים. למשל ידע במכונאות, חקלאות, רפואה טבעית וכו׳. על האדם לרכוש ידע מכוונה טובה [נייה] להועיל לאחרים ולעולם. ידע והשכלה זה ערך עליון שיכול לעמוד לטובת האדם ביום התחייה. נזכור שהמילה הראשונה שהורד לנביא [עליו התפילות והשלום] זה ״קרא!״.

 3. האדם יישאל לגבי הונו ורכושו, והחדית' מראה בבירור כי יש להרוויח כסף באמצעים לגיטימיים לפי הדת (חלאל), ולנהל/להשתמש בו לפי איך שאללה הורה עלינו [למשל ללא ריבית].

4. האדם יישאל גם איך העסיק את גופו וכיצד השתמש בו - האם השתמש בו למעשים טובים או מעשים רעים? 

חדית׳ זה בא לתת מודעות לאדם על אחריותו לגבי זמניו, כספו, ידע שברשותו וגופו, כדי להזהירו ולהצילו מהשפלה ועונש ביום התחייה.

אינשאללה נזכור תמיד את הרגע הזה ביום הדין שנישאל על הדברים האלה, ושיהיו ברשותנו תשובות טובות.

1 תגובה

הוסיפי תגובה