שלא תפספס את גן העדן

שלא תפספס את גן העדן

29.09.19 - 20:33 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

האוכלים את ממון האנשים בלא צדק עושים חטא כבד (كَبِيرَة من الكَبَائِر). אללה אומר בקוראן: {وَلَا تَأْكُلُوا أَمْوَالَكُم بَيْنَكُم بِالْبَاطِلِ} (البقرة, 188), [אל תאכלו איש את ממון אחיו בלא צדק] (הפרה, 188). הפרשן אבן עבאס אומר שישנן שתי צורות לאכול את ממונו של האחר בלא צדק: הראשונה בדרכי עושק, רמייה, שוד, בגידה וגניבה, והשנייה: בדרכי הימורים ובידור וכיו"ב.

מי שלא מתעניין ולא שואל מאין הרוויח את כספו, ולאחר מכן משתמש בכסף הזה למחייתו, עלול לפספס את כניסתו לגן עדן. מי שמאכיל את בני משפחתו בכספים אסורים עלול שלא לזכות בגן עדן, ומסכן גם את בני משפחתו. הצחאבי אבו הוריירה אומר: מוטב לכם שתשימו אדמה בפיכם מאשר שתשימו דבר אסור.

לא משנה אם אתה תורם כספים גדול כאשר בצד השני אתה מחזיק כספים שיש בהם ספק אסור. המלומד עבדאללה אבן מובארכ אומר בהקשר לכך: אני מעדיף להיפטר מדירהם אחד שיש בו ספק איסור, מאשר שאתן צדקה של מאה אלף דירהם.

הבעיה הכי גדולה המחכה לנו היא מבחן התוצאה של מעשינו ביום הדין. הנביא מוחמד - עליו התפילה והשלום - אמר: אל מעמד החשבון יגיעו ביום הדין אנשים עם מעשים טובים כמו הרים, ואז אלוהים יעשה את המעשים האלה אבק פורח והאנשים האלה יושלכו לתוך הגהנום. הנביא נשאל: הוי שליחו של אללה, איך זה? אמר הנביא: הם היו מתפללים, וצמים, ונותנים צדקה, ועולים לרגל, אלא שכאשר הופיע להם דבר שהוא חטא לקחו אותו, ובכך הוריד אללה את מעשיהם לטמיון1.

אללה אומר בקוראן: {وَقَدِمْنَا إِلَى مَا عَمِلُوا مِنْ عَمَلٍ فَجَعَلْنَاهُ هَبَاءً مَنْثُورًا} (الفرقان : 23), [אז נפנה אל כל מעשה אשר עשו ונעשה אותו אבק פורח] (הפורקאן, 23).

לא תצעד מילימטר אחד ביום הדין לפני שתישאל מהיכן הרווחת את כספך ומה עשית איתו.. אז השתדל להרוויח אותו ביושר ולהשקיע אותו איפה שצריך.

----------------------------------

1) חדית' מהימן מספר החדית'ים של אבן מאג'ה.

הוסיפי תגובה