"מי יבקש ממני ואתן לו"

"מי יבקש ממני ואתן לו"

17.09.19 - 20:57 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

הצחאבי והחליף', עומר אבן אל חטאב, היה קם ומתפלל באמצע הלילה כמה שיכל, עד שהגיע השליש האחרון של הלילה -לפני כניסת זמן תפילת הבוקר - ואז היה מעיר את בני משפחתו לתפילה, ואומר להם: התפילה! התפילה! והיה קורא את הפסוק הזה: {وَأْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلَاةِ وَاصْطَبِرْ عَلَيْهَا ۖ لَا نَسْأَلُكَ رِزْقًا ۖ نَّحْنُ نَرْزُقُكَ ۗ وَالْعَاقِبَةُ لِلتَّقْوَىٰ} (طه، 132); [צַווה את בני ביתָך על התפילה, והתמד בה. אין אנו מבקשים ממָך לדאוג לפרנסה, כי אנו מפרנסיך, והיראים סופם לראות טובה] (ט.ה. 132).

עומר התפלל כמה שהתאפשר לו והעיר את בני משפחתו, כדי שלא יפספסו את הדקות המבורכות של לפני כניסת זמן הבוקר. זהו זמן מבורך להתפלל ולסגוד, כי המצב שבו המאמין הכי קרוב לאללה הוא בזמן הסגידה, כפי שסיפר לנו הנביא מוחמד - עליו התפילה והשלום - בחדית'.

זהו זמן מבורך כדי לבקש מאללה כל דבר ולבקש מחילה על החטאים.. ובעניין מבקשי המחילה בלילה אומר אללה בקוראן: {الصَّابِرِينَ وَالصَّادِقِينَ وَالْقَانِتِينَ وَالْمُنفِقِينَ وَالْمُسْتَغْفِرِينَ بِالْأَسْحَارِ} (آل عمران, 17); [העומדים בעוז רוח ואנשי האמת והאדוקים והמוציאים ממון והמשכימים עִם שחר לבקש מחילה] (בית עמרם, 17), ואומר גם: {إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي جَنَّاتٍ وَعُيُونٍ, آخِذِينَ مَا آتَاهُمْ رَبُّهُمْ ۚ إِنَّهُمْ كَانُوا قَبْلَ ذَٰلِكَ مُحْسِنِينَ, كَانُوا قَلِيلًا مِّنَ اللَّيْلِ مَا يَهْجَعُونَ, وَبِالْأَسْحَارِ هُمْ يَسْتَغْفِرُونَ} (الذاريات, 18-15); [היראים יסתופפו בגנים ועל פלגי מים, נהנים מאשר חָלק להם ריּבונם. לפָנים הם היו מיטיבים: הם המעיטו מאוד לנום בלילות, ועם שחר ביקשו מחילה] (הזורות, 15-18).

מי שקם לתפילת הלילה (בערבית: קיאם לייל) בשליש האחרון, ומבקש מחילה על חטאיו - אללה ימחל לו. אבו הוריירה סיפר שהנביא מוחמד - תפילות אללה עליו ושלומו - אמר: ((אלוהים יורד אל שמי הארץ כל לילה, בשליש האחרון של הלילה, ואומר: מי ישא תפילה אליי ואעשה בשבילו, ומי יבקש ממני ואתן לו, ומי יבקש ממני מחילה ואמחל לו))1. (צחיח אלבוכ'ארי ומוסלם).

מי שמצליח להעיר את בני משפחתו להתפלל לפני השחר הרוויח והרוויח, ויש לו גמול עצום על זה שהוא בעצמו קם ועל זה שהעיר את בני הבית להתפלל. אך לפני כן כדאי להתאמץ ולהרגיל את עצמנו ואת ילדינו לקום לתפילת הבוקר, שהיא חובה והכי חשובה כי היא הכי קשה בגלל השינה המתוקה שצריך לקום ממנה. הגמול של מי שמתפלל את הבוקר הוא עצום, וגדול וטוב יותר מכל התבל וכל מה שיש בו.

לא מזמן הגיעה פנייה למייל אדיגה ביסמן מאמא מודאגת שסיפרה שהיא מנסה, עכשיו, להנחיל לבן שלה, בן ה-13, את עיקרון התפילה ושזה חשוב וכו'..וביקשה לדעת איך עושים זאת. אמנם אף פעם לא מאוחר, אך החינוך האסלאמי של הילד צריך להתחיל עוד כשהוא בבטן אמו.. ולא יתכן שנצווה על הילד להתפלל בגיל 13 מבלי שלימדנו אותו בגיל מוקדם (6-7) מה זה גן עדן וגהנום ואחרית הימים או איך מתפללים. 

אנו מתפללים לאללה שאנחנו וילדינו נהיה בדרכו הישרה של אללה ונתמיד בה ללא מעידות. 

------------------------------

1) פירוש החדית' שאללה מוריד מלאך לשמיים ושואל האם יש מי שמבקש מחילה ואללה יסלח לו וכו'. כי אללה לא חל עליו החוקים של הזמן והמקום ואללה לא נמצא במקום מסוים. (נורדין שובש)

313 - وَحَدَّثَنِي عَنْ مَالِكٍ، عَنْ زَيْدِ بْنِ أَسْلَمَ، عَنْ أَبِيهِ : أَنَّ عُمَرَ بْنَ الْخَطَّابِ كَانَ يُصَلِّي مِنَ اللَّيْلِ مَا شَاءَ اللَّهُ، حَتَّى إِذَا كَانَ مِنْ آخِرِ اللَّيْلِ أَيْقَظَ أَهْلَهُ لِلصَّلاَةِ، يَقُولُ لَهُمُ الصَّلاَةَ الصَّلاَةَ، ثُمَّ يَتْلُو هَذِهِ الآيَةَ : ( وَأْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلاَةِ وَاصْطَبِرْ عَلَيْهَا لاَ نَسْأَلُكَ رِزْقاً نَحْنُ نَرْزُقُكَ وَالْعَاقِبَةُ لِلتَّقْوَى ) [طه : 132]. (موطأ الإمام مالك, باب مَا جَاءَ فِي صَلاَةِ اللَّيْلِ)

הוסיפי תגובה