אל תאמר להם "אוי"

אל תאמר להם "אוי"

26.09.19 - 10:38 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

אללה תעאללה כשברא אותנו העניק לנו מכל הטוב עד אין סוף. ועם זה הטיל עלינו חובות כמו תפילה, צום, צדקה, התנהגות טובה וקיום קשר עם בני המשפחה.

אללה אומר בקוראן: {وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالْأَرْحَامَ ۚ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا} (النساء, 1), {ושִמרו על חובתכם לקרובי משפחה, כי אלוהים צופה בכם} (הנשים, 1). 

מהחובות החשובות שהטיל עלינו - קיום קשר הכי טוב שיש עם ההורים. נושא זה כל כך חשוב עד כדי כך שאללה הזכיר אותו אחרי עבודת האל.

אללה אומר: {وَقَضَى رَبُّكَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِيَّاهُ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ كِلَاهُمَا فَلَا تَقُلْ لَهُمَا أُفٍّ وَلَا تَنْهَرْهُمَا وَقُلْ لَهُمَا قَوْلًا كَرِيمًا. وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ وَقُل رَّبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِي صَغِيرًا} (الإسراء,24-23); [וציווה ריבונך כי אל תעבדו אלא אותו, ועם ההורים היטיבו. אם הגע מגיע אצלך לזיקנה, אחד מהם או שניהם, אל תאמר להם "אוי"1 ואל תגער בהם, ודבר אליהם דיבור נעים. והטה להם כנף הכניעה2 של הרחמים, ואמור: "ריבוני, רחם עליהם כפי שגידלוני בהיותי קטן"] (המסע הלילי, 23-24)3.

בכל יחס שלנו להורינו עלינו להיזכר מה הם עשו עבורנו ואיך ריחמו עלינו כשהיינו קטנים, חסרי יכולת. אמא נשאה אותנו בבטנה תשעה חודשים, הניקה והאכילה אותנו, וניקתה את הלכלוך שלנו יום וליל. אחת הפרשנויות לשני הפסוקים האלה היא של המלומד מוג'אהיד4 שאומר: אם תראה מהוריך בעת זקנתם צואה ושתן, שהם ראו ממך בהיותך קטן, אל תיגעל ואל תגיד "אוי".

זכור את הוריך ואל תשכח אותם, כנס אליהם לביקור יומי ודרוש לשלומם ושאל לצרכיהם.. 

رَّبِّ ارْحَمْهُمَا كَمَا رَبَّيَانِي صَغِيرًا

-------------------------------------------

1) "אוי": בערבית أُفّ (אוּף) שהיא קריאת בּוּז ומיאוס.

2) הטה כנף הכניעה: צירוף מטפורי שמשמעותו להצניע לכת.

3) תרגום הפסוק הקוראני: הקוראן בלשון אחר / תרגום מערבית: סובחי עדוי.

4) האימאם המלומד והפרשן מוג'אהיד אבן ג'בּר, תלמידו של פרשן הקוראן אבן עבאס, מת כשהוא במצב של סגידה. אללה ירחמו.

1 תגובה

הוסיפי תגובה