הזדמנות של פעם בשנה

הזדמנות של פעם בשנה

10.08.19 - 09:57 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

יוֹם עַרַפָה או יוֹם עַרַפָאת הוא אחד הימים המבורכים בשנה, ואחד הימים המבורכים מתוך עשרת הימים הראשונים של חודש ד'וּ אל-חִגַ'ה. היום הזה הוא היום התשיעי בחודש ד'ו אל-חיג'ה, שבו עומדים עולי הרגל ומתפללים בהר ערפה1; העמידה בהר ערפה נחשבת לטקס הכרחי לקיום מצוות החג'.

המעשה הנחשב ביותר הוא צום יום ערפה, שמגיע פעם בשנה, שבו מכפר אללה על החטאים של השנה הקודמת והחטאים של השנה הבאה. מדובר בחטאים הקטנים. מלומדים גדולים מהאומה האסלאמית (כמו אבן עבאס, אבן סירין ואחרים..) היו מזדהים עם המתפללים בערפה, והיו במקום מושבם גם מתפללים ומתחננים לאללה שירחם עליהם וימחק את חטאיהם. אבן עבאס, למשל, היה נכנס בשעת תפילת אחר הצהריים, ונשאר שם מתפלל ומתחנן עד שקיעת החמה.

איזה עוד מעשים טובים אפשר לעשות בימים מבורכים אלה? בין הדברים הטובים התפילה, קשר עם בני המשפחה ומידות טובות. אללה אומר בקוראן בסורת אל-חג': {يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا ارْكَعُوا وَاسْجُدُوا وَاعْبُدُوا رَبَّكُمْ وَافْعَلُوا الْخَيْرَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ} (سورة الحج, 77); [הוי המאמינים, כִּרעו והשתחווּ ועִבדו את ריבונכם ועֲשׂוּ את הטוב למען תִּזְכּוּ] (העלייה לרגל, 77).

הכוונה ב[כִּרעו והשתחווּ]: קיימו את התפילה.. כי התפילה היא אחד המעשים הטובים שיש, והחובה הראשונה שעליה נישאל ביום הדין, והיא מתקיימת בכריעה, קריאת קוראן והשתחוות.

[ועִבדו את ריבונכם]: ועבדו את אללה וצייתו לו לבדו. [ועֲשׂוּ את הטוב]: הכוונה כאן - לפי אבן עבאס - להיות בעל תכונות ומידות טובות וקיום קשר עם בני המשפחה והקרובים. [למען תִּזְכּוּ]: כל זה למען תשמחו ותזכו בגן העדן בעולם הבא2.

בפסוק כאן ישנה מחלוקת בין המלומדים לגבי סגידה הקריאה (سجدة التلاوة): [כִרעו והשתחוו], אז לפי האסכולה החנפית והמאלכית אין כאן חובת סגידה למי שקורא את הפסוק3,4.

--------------------------

1) הַר עַרַפָה או הַר עַרַפָאת, גבעה הנמצאת כעשרים ק"מ ממזרח למכה והיא תחנה הכרחית במסלול החג'. הר עַרַפָה נקרא גם جَبَل الرَّحْمَةِ (הר הרחמים).

2) ספרי הפרשנות של אל-בע'ווי ואל-קורטובי.

(3) (4) ספר החוקים "אל-לובאב פי שרח אל-קיתאב" של האסכולה החנפית / אל-קודורי. חוקי הסגידה, האסכולה המאלכית, סעיד אל-קמלי >>

הוסיפי תגובה