השלושה שנתקעו במערה

השלושה שנתקעו במערה

20.07.19 - 06:45 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

פינה חדשה באדיגה ביסמן - תרגום חדית'ים לעברית עם הסבר קצר ופרשנות: החדית' השני:

עבדאללה אבן עומר אבן אל חטאב סיפר: שמעתי את שליחו של אללה – תפילות אללה עליו ושלומו - מספר: שלושה אנשים מאלה שקדמו לכם יצאו ועם רדת החשכה מצאו מקלט במערה ונכנסו כדי לישון בה. לפתע, הידרדר סלע מההר וחסם את פתח המערה. השלושה אמרו: לא נינצל [מהמערה], אלא אם נישא תפילה לאללה בתמורה למעשה טוב שעשינו.

אמר אחד מהם: הוי אללה! היו לי הורים מבוגרים, ותמיד [בסוף היום] הייתי מציע להם את החלב שחלבתי לפני שהייתי נותן למשפחתי. יום אחד הלכתי רחוק בחיפוש אחר עצים וחזרתי להוריי אחרי שנרדמו. חלבתי את הצאן וכשהבאתי להוריי לשתות הם נרדמו כבר. לא רציתי להעיר אותם ולא רציתי לתת [את החלב] לילדיי לפני הוריי. נשארתי [ממתין] ליד הוריי עד שיתעוררו והחלב בידיי, עד שעלה השחר, וילדיי לרגלי צווחים מרוב רעב. ואז הוריי התעוררו ושתו את החלב. הוי אללה! אם אכן עשיתי מעשה זה למענך הצל אותנו מהמצוקה אליה נקלענו. הסלע שחסם את המערה זז מעט, אך עדיין לא היה באפשרותם לצאת.

השני אמר: הוי אללה! הייתה לי בת דוד שאהבתי יותר מכל, ואהבתי אותה מאוד כפי שגבר יכול לאהוב אישה, ורציתי לשכב עימה, אך היא סירבה. בשנה בה היה רעב קשה, היא ניגשה אליי [לעזרה]. נתתי לה 120 דינאר בתנאי שתשכב עימי, והסכימה. כשהגענו לרגע המעשה [יחסי המין] אמרה לי: אנא היה ירא אלוהים, ואל תעשה זאת אלא ביחסים תקינים [הכוונה לנישואין], ועזבתי אותה למרות שחשקתי בה והשארתי לה את הכסף. הוי אללה! אם אכן עשיתי מעשה זה למענך הצל אותנו מהמצוקה אליה נקלענו. הסלע שחסם את המערה זז מעט, אך עדיין לא היה באפשרותם לצאת.

השלישי אמר: "הוי אללה, שכרתי פועלים ושילמתי להם את שכרם, חוץ מאחד שעזב מבלי לקחת את שכרו. השקעתי את כספו בעסק, והעסק שגשג. אחרי זמן רב אותו עובד [שלא לקח שכרו] בא אלי ואמר: הוי עבדו של אללה, שלם לי את שכרי. עניתי לו: כל מה שאתה רואה [מה שהניב העסק] הוא שלך - גמלים, בקר, עזים והעבד. הוא אמר: עבדו של אללה, אל תעשה ממני צחוק. עניתי: אני לא צוחק. לאחר מכן הוא לקח והוביל את כל העדר ועזב מבלי להשאיר דבר. הוי אללה, אם אכן עשיתי מעשה זה למענך הצל אותנו מהמצוקה אליה נקלענו. הסלע שחסם את המערה זז עד הסוף, והשלושה יצאו החוצה. (צחיח אל בוכ'ארי ומוסלם).

הסבר: מותר להתפלל לאללה ולבקש דבר מסוים, תמורת מעשה טוב שעשינו בעבר למען אללה.

החדית' בערבית: عن ابن عمر أن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال: « انطلق ثلاثة نفر ممن كان قبلكم حتى آواهم المبيت إلى غار فدخلوه ، فانحدرت صخرة من الجبل فسدت عليهم الغار، فقالوا: إنه لا ينجيكم من هذه الصخرة إلا أن تدعوا الله بصالح أعمالكم.

فقال رجل منهم : اللَّهم كان لي أبوان شيخان كبيران، وكنت لا أغبق قبلهما أهلا ولا مالاً ( أي : لا أقدم في الشرب قبلهما أحداً ) ، فنأى بي طلب الشجر يوماً فلم أرح عليهما حتى ناما، فجلبت لهما غبوقهما فوجدتهما نائمين، فكرهت أن أوقظهما وأن أغبق قبلهما أهلاً أو مالاً فلبثت والقدح على يدي أنتظر استيقاظهما حتى برق الفجر والصبية يتضاغون عند قدمي ( أي يصيحون من الجوع )، فاستيقظا فشربا غبوقهما، اللَّهم إن كنت فعلت ذلك ابتغاء وجهك فافرج عنا ما نحن فيه من هذه الصخرة، فانفرجت شيئاً لا يستطيعون الخروج منه.

فقال الآخر: اللَّهم إنه كانت لي ابنة عم كانت أحب الناس إليَّ، وفي رواية: كنت أحبها كأشد ما يحب الرجال النساء ، فأردتها على نفسها فامتنعت، حتى ألمت بها سنة من السنين فجاءتني فاعطيتها عشرين ومائة دينار على أن تخلي بيني وبين نفسها ففعلت، حتى أذا قدرت عليها وفي رواية فلما قعدت بين رجليها قالت: اتق الله ولا تفضن الخاتم إلا بحقه، فانصرفت عنها وهي أحب الناس إليَّ وتركت الذهب الذي أعطيتها. اللَّهم إن كنت فعلت ذلك ابتغاء وجهك فافرج عنا ما نحن فيه، فانفرجت الصخرة غير أنهم لا يستطيعون الخروج.

وقال الثالث : اللَّهم إني استأجرت أُجراء وأعطيتهم أجرهم ، غير رجل واحد ، ترك الذي له وذهب فثمرت أجره حتى كثرت منه الأموال ، فجاءني بعد حين فقال :يا عبدَ الله أدِّ إليّ أجري ، فقلت : كل ما ترى من أجرك من الإبل والبقر والغنم والرقيق فقال : يا عبدَ الله لا تستهـزئ بي ! فقلت : لا أستهزئ بك ، فأخذه كله فاستقاه فلم يترك منه شيئاً . اللَّهم إن كنت فعلت ذلك ابتغاء وجهك فافرج عنا ما نحن فيه ، فانفرجت الصخرة فخرجوا يمشون». (صحيح البخاري وصحيح مسلم).

----------------------------------------------------------

החדית' הראשון: המעשים על פי הכוונות >>

הוסיפי תגובה