'לא יודעת מי דואג להם'

'לא יודעת מי דואג להם'

06.07.19 - 09:26 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

ילדים להורים מוסלמים שעצורים במחנות "חינוך מחדש" בחבל שינג'יאנג מופרדים ממשפחותיהם ונלקחים לפנימיות. לפי מחקר שפורסם ב-BBC מדובר בקמפיין ממשלתי שנועד לעקור את הילדים מהשורשים שלהם ולנתק אותם מהדת, המסורת והמשפחה.

לפי המחקר הילדים נלקחים לפנימיות מאובטחות, גם אם אחד מקרובי המשפחה שלהם יכול לשמש כאפוטרופוס בזמן שההורים במעצר. החוקר הגרמני אדריאן צנץ אמר שהמחקר שלו מסתמך על מסמכים ממשלתיים, מאמרים שפרסמה התקשורת הממלכתית, התעמולה של השלטון ועדויות של קרובי משפחה.

באתר ynet דווח שלפי אחד המסמכים, ילדים שהוריהם עצורים במחנות "חינוך מחדש" מוגדרים כילדים בעלי "צרכים מיוחדים" – וזכאים לסבסוד והשגחה מהשלטון. מספר המוסלמים מהמיעוט האויגורי שמוחזקים במחנות המעצר נע לפי הפרסומים בין מאות אלפים לשני מיליון. חלקם נמצאים שם ללא חשד לעבירה או משפט.

(צילום: AFP)

סין מכחישה את הדיווחים על המעצרים ההמוניים, וכלי תקשורת ממלכתי מסר שמדובר בפייק ניוז ובשמועות. בזמן שההורים עצורים במחנות הקמפיין הממשלתי לחינוך הילדים בפנימיות החדשות צובר תאוצה.

ב-60 ראיונות סיפרו הורים וקרובי משפחה על היעלמותם של יותר מ-100 ילדים בשינג'יאנג. הם מחכים למידע על הילדים הנעדרים. "אני לא יודעת מי דואג להם. אין קשר בכלל", סיפרה באיסטנבול אם אויגורית לילדים שנעלמו. קרובת משפחה מספרת שהילדים של ההורים העצורים "נלקחו לבית יתומים".

החשיפה על מחנות המעצר בשינג'יאנג עוררה סערה, אחרי שעצירים לשעבר סיפרו על העינויים שעברו בהם. בחודש מרץ מסרו הרשויות שמחנות המוסלמים ייעלמו בהדרגה, "אם יגיע יום שבו לחברה לא יהיה עוד צורך בהם". בשנה שעברה פורסם שהמדינה פועלת גם נגד המוסלמים שלא נעצרו, ובמסווה של "איחוד משפחות" נשלחו מיליון עובדי מדינה לבתים של מוסלמים מהמיעוט האויגורי. למעשה מדובר במרגלים.

1 תגובה

הוסיפי תגובה