הנזקים מהצבועים

הנזקים מהצבועים

30.06.19 - 15:21 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

הצביעות (النفاق) גורמת לאדם הצבוע נזקים רבים והם בעצמם במעשיהם גורמים נזק לסובבים אותם. הצבועים בעצם הם אנשים העטופים מבחוץ בעטיפה מוסלמית, נראים כמוסלמים במעשיהם, אך בפנים, בתוך ליבם, הם כופרים. מי שיש בו תכונות של צבוע יש להיזהר מפניו ולהישמר. אך בכל זאת, אל לנו לקבוע ולהצביע על אדם מסויים שהוא צבוע רק בגלל שאנחנו חושדים בו.

אללה אומר בקוראן: {وَإِذَا رَأَيْتَهُمْ تُعْجِبُكَ أَجْسَامُهُمْ وَإِن يَقُولُوا تَسْمَعْ لِقَوْلِهِمْ كَأَنَّهُمْ خُشُبٌ مُّسَنَّدَةٌ يَحْسَبُونَ كُلَّ صَيْحَةٍ عَلَيْهِمْ هُمُ الْعَدُوُّ فَاحْذَرْهُمْ قَاتَلَهُمُ اللَّهُ أَنَّى يُؤْفَكُونَ} [المنافقون: 4]; [בראותךָ אותם, יקסימךָ יפי תוארם, ובדַבּרם, אתה מטה אוזן לדבָרם, ואולם הם כקרשים שהושארו ליד הקיר. הם חושבים כי כל צעקה נגדם היא. הם האויב, לכן הישמר מפניהם, ומי ייתן ויכחידם אלוהים. כיצד זה ישגו בשקרים?] (המתחסדים, 4).

יש כמה תכונות בולטות שיש להישמר מפניהן כדי שלא ליפול לתוך הצרה של להיות צבוע. הצחאבי עבדאללה אבן עומר סיפר שהנביא מוחמד - עליו התפילה והשלום - אמר: ארבע תכונות הן שאם יש באדם אחת מהן, הוא נחשב צבוע. ובגרסה אחרת: אם יש באדם תכונה אחת מארבע, הרי יש בו תכונות הצביעות, עד שיפסיק עם תכונה זו, ואלה הן: כאשר הוא מספר, הוא משקר, וכאשר הוא מבטיח הוא אינו מקיים, וכאשר הוא כורת ברית, הוא בוגד, וכאשר הוא נשפט עם אדם, הוא מכחש1.

הנזקים הנגרמים לצבוע וממנו מעצם היותו צבוע:

(1) אללה לא מקבל את מעשיו הטובים של הצבוע.
(2) הצבוע חולה בליבו; שמח כשנגרם נזק למוסלמים, ונעצב כשיש הצלחה למוסלמים, והוא מבקש את רעתם של המוסלמים. 
(3) הצבועים הם קמצנים, אך תורמים את כספם מתוך ראוותנות רק כדי לעשות רושם.
(4) הצבוע אובד בידע שלו, בעקרונותיו ומעשיו.
(5) הצבועים והראוותנים מתייסרים בכספם ורכושם בעולם הזה ובעולם הבא.
(6) צרות ומצבי מצוקה חושפים את פני הצבוע האמיתיים.
(7) הצבועים מחפשים תמיד את התירוץ הכי נחות כדי להימנע מג'יהאד ומאמץ בשביל אללה.
(8) הצבועים בכל זמן וכל מקום אחים לכופרים, למכחישים ולאתאיסטים ותומכים בהם.
(9) הצביעות והראוותנות מובילות את האדם לאבדון בחיים האלה ולעונש כואב בעולם הבא.

יש להישמר מאוד מפני תכונות הצבועים כי המקום האחרון אליו הם יגיעו הוא בתחתית הגהנום. אללה אומר: {إِنَّ الْمُنَافِقِينَ فِي الدَّرْكِ الْأَسْفَلِ مِنَ النَّارِ وَلَن تَجِدَ لَهُمْ نَصِيرًا} (النساء, 145); [המתחסדים יהיו במדור התחתון של האש, ולא תמצא להם מושיע] (הנשים, 145).

מדרכו של הנביא מוחמד- תפילות אללה עליו ושלומו - לקרוא בתפילות (דועאא) לאללה כדי להישמר מפני התכונות הרעות, ובמיוחד הצביעות והראוותנות:

«اللهم إني أعوذ بك من العجز والكسل والجبن والبخل والهرم والقسوة والغفلة والعيلة والذلة والمسكنة وأعوذ بك من الفقر والكفر والفسوق والشقاق والنفاق والسمعة والرياء وأعوذ بك من الصمم والبكم والجنون والجذام والبرص وسيء الأسقام» (صحيح الجامع الصغير, الألباني);

הוי אללה אני מבקש מחסה אצלך מפני חוסר היכולת, העצלנות, הפחדנות, הקמצנות, תשישות הזקנה, קְשִׁי לֵב, הסח הדעת, העוני, העליבות, המִסְכֵּנוּת, ומבקש אצלך מחסה מפני הדלות, הכפירה, הסטייה מדרך הישר, המחלוקות, הצביעות, הראוותנות והרצון במוניטין, החֵרְשׁוּת, האִלְּמוּת, הטירוף, הצרעת ורוע המחלות2.

--------------------------------

חלק מהתוכן נלקח מהספר "נדרת א נעים פי מקארים אכ'לאק א רסול אל-כרים"

1) צחיח אל-בוכ'ארי.

2) חדית' מהימן, צחיח אל-ג'אמיע אל-צע'יר, אל אל-באני.

הוסיפי תגובה