הודו: מחאה בגלל לינץ' במוסלמי

הודו: מחאה בגלל לינץ' במוסלמי

26.06.19 - 22:06 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

הפגנות מחאה נערכו היום (ד') בכמה ערים ברחבי הודו בעקבות לינץ' שביצע בשבוע שעבר אספסוף הינדי בגבר מוסלמי שנחשד בגניבה. הזעם הגובר במדינת המחוז ג'הרקאנד, שבמזרח הודו, אילץ היום את ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי להתייחס לראשונה לפרשה. מודי אמר לבית העליון של הפרלמנט ההודי כי כאב לו לשמוע על המעשה וכי הוא קורא להטיל את העונש הקשה ביותר האפשרי על הנאשמים.

בסרטונים שצולמו בטלפונים סלולריים ושבהם תועד הלינץ' נראה המוסלמי בן ה-24, טברז אנסרי, קשור לעמוד ומתחנן לרחמים. גברים הינדים נראים חובטים בו במקלות ודורשים ממנו להצהיר בקול על אמונתו באלים ההינדיים. לדברי המשטרה המקומית האירוע התרחש ב-18 ביוני, כשאנסרי נתפס על-ידי תושבי כפר שחשדו בו בגניבה. 11 תושבים נעצרו, והוקם צוות חקירה מיוחד כדי לבדוק את מעשיהם, כך התפרסם באתר ynet.

במהלך הלינץ' פנו תושבים למשטרה והגישו תלונה נגד אנסרי. המשטרה לקחה אותו לבית החולים, אבל אחרי ארבעה ימים שם הוא מת מפצעיו. שני שוטרים הושעו מתפקידם. אשתו של אנסרי התראיינה לערוץ הטלוויזיה ההודי NDTV וטענה כי בעלה הוכה באכזריות רבה כל כך משום שהוא מוסלמי. "בעלי היה המשענת היחידה שלי. בשביל מי אחיה עכשיו? אני רוצה צדק".

היום התאספו עשרות בני אדם בבירה ניו דלהי ונשאו שלטים הקוראים למצות את הדין עם רוצחי אנסרי. במדינת המחוז גוג'רט שבמערב הודו ובמדינת המחוז מערב בנגל שבמזרחה הפגינו מאות בני אדם, נושאים כרזות שעליהן נכתב בין השאר "די ללינצ'ים בשם הדת". הפגנות תוכננו להיערך בכ-50 ערים.

פשעי השנאה נגד בני מיעוטים בהודו התגברו מאוד מאז עליית מודי ומפלגת ה-BJP הלאומנית שלו לשלטון ב-2014. עשרות מוסלמים הותקפו או נפלו קורבן ללינץ' מצד הינדים, רבים מהם משום שנחשדו בשחיטת פרות, הנחשבות אצל ההינדים לחיה קדושה. יומיים אחרי רצח אנסרי טען מורה מוסלמי דתי מהעיר כולכתה שבמערב בנגל כי נדחף מרכבת נוסעת משום שסירב לקרוא בשבח האלים ההינדים כפי שהורו לו כמה גברים הינדים בקרון.

בשבוע שעבר פרסמה ארה"ב את הדו"ח השנתי שלה על מצב חירויות הדת ברחבי העולם, והיא קבעה בו כי חוסר סובלנות דתית היא תופעה הולכת וגוברת בהודו, וכי נרטיבים קיצוניים שם נתנו תנופה לגל מביש ומתמשך של אלימות והפחדה נגד מי שאינם הינדים ונגד הינדים בני קסטות נמוכות. הודו הדפה את הטענות.

לצפייה בסרטוני הלינץ' >>

הוסיפי תגובה