עסקה משתלמת

עסקה משתלמת

02.06.19 - 17:54 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

רובנו רוצים לנסוע לחג' ולעומרה1 אך לא כולם מצליחים, ולא לכולם יש את האמצעים לנסוע לארץ הקדושה שבה נמצאים הכעבה במכה ומסגד הנביא באל-מדינה. וגם מי שיכול לנסוע המסע לשם הוא לא קל.. אז מה אפשר לעשות כדי לזכות בגמול של חג' ועומרה בזמן קצר בלי לנסוע לשם?

הצחאבי אנס אבן מאלק סיפר: הנביא מוחמד - עליו התפילה והשלום - אמר: "מי שהתפלל תפילת הבוקר בקבוצה, ולאחריה ישב והזכיר את שמו של אללה עד זריחת השמש, ולאחר מכן התפלל שתי רכיעות - יהיה לו גמול שלם כמו קיום חג' ועוּמרה"2, [על המילה "שלם" חזר הנביא שלוש פעמים]. 

פירוש החדית': (ישב והזכיר את שמו של אללה) הכוונה היא למי שנשאר לשבת במקום או בכל מקום אחר, במסגד שבו התפלל, ושיבח את אללה. ואין זה סותר אם יקרא קוראן, או אם הוא נמצא במכה אז יקום ויקיף את הכעבה או ישתתף בשיעור דת במסגד. כל עוד הוא עסוק בהעלאת שמו של אללה - הוא יזכה בגמול שהוזכר.

(עד זריחת השמש, ולאחר מכן התפלל שתי רכיעות) כלומר יעסוק בהזכרת שמו של אללה עד שהשמש מתחילה לזרוח ומתרוממת [כ-20 דקות.. כי אין מקיימים שום תפילה בעת הזריחה], ולאחר מכן יתפלל שתי רכיעות, ותפילה זו נקראת "תפילת הזריחה".

המשימה הזאת לא קשה; מדובר בעניין של שעה ו-20 דקות בערך שהייה במסגד, שלאחריה מקבלים גמול עצום. עד כמה לפעמים קשה הנסיעה לעומרה ולחג' ומתישה והגמול הוא בהתאם, אך כאן כל גמול המסע הזה ניתן להרוויח בשעה וקצת. 

------------------------

1) עוּמרה: ביקור בכעבה וקיום רוב טקסי העלייה לרגל שלא במועד החג'. בדרך כלל מקיימים עולי הרגל את העוּמרה סמוך לחג', מיד לפניו או מיד אחריו, אך מקיימים את העומרה גם במועדים אחרים במהלך השנה. רוב חכמי ההלכה אינם רואים את העומרה כחובה אלא כמצוות רשות (سُنَّة). מצוות העומרה נזכרת בקוראן, סורה 2, פס' 196.

2) חדית' מאת א-תירמיד'י.

הוסיפי תגובה