מי החברים שלך?

מי החברים שלך?

21.05.19 - 17:38 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

יש פתגם בערבית שאומר: "א-צאחבּ סאחבּ" (الصاحب ساحب - בתרגום מילולי: החבר מושך). אדם שאתה הופך להיות חבר שלו מושך אותך בהתנהגותו ואתה מתחיל להיות כמוהו. הרבה אנשים שהיו טובים הפכו לרעים לאחר שהחלו להסתובב בחברתם של רשעים, וכך קורה גם להפך.

כל אחד שאתה חבר שלו קרוב לוודאי שישפיע עליך, או לטובה או לרעה: הצחאבי אבו מוסא אל-אשערי מסר שהנביא מוחמד - תפילות אללה עליו ושלומו - אמר: דוגמתו של החבר הטוב והחבר הרע כדוגמת נושא הבושם והנַפָּח; נושא הבושם או שייתן לך בחינם לנסות מהבושם או שתקנה ממנו או שתמצא אצלו ריח טוב! והנפח או שישרוף את בגדייך, או שתמצא אצלו ריח רע. (צחיח אל-בוכ'ארי וצחיח מוסלם). המסקנה היא שעל האדם להיות עם חברים טובים ובחברה טובה שמועילה לו, ולהתרחק מאנשים רעים ומחברה רעה שתזיק לו.

כך בסיפורו של עוק'בה אבן אבי מועייט שמת כופר בגלל חבר רע... מסופר כי עוק'בה היה חברו של אובּיי אבן חלף. עוק'בה הזמין לסעודה חגיגית את בני שבט קורייש, וביניהם גם הנביא מוחמד - תפילות אללה עליו ושלומו. בהגיעם לאוכל אמר הנביא: "לא אוכל את האוכל שלך עד שתעיד שאני שליחו של אללה". עוק'בה הסכים והתאסלם לאחר שהצהיר את הצהרת האמונה ("השהאדה").

כששמע אוביי אבן חלף על המקרה אמר לעוק'בה: בגדת בדתך? אמר עוק'בה: לא, אך הגיע אלי איש מכובד שסירב לאכול עד שאעיד על שליחותו. אמר אוביי: לא אתקרב אליך עד שתירק בפניו של מוחמד, תדרך ברגליך על עורפו, ותאמר כך וכך.. ועוק'בה הנפשע עשה זאת לנביא, ואללה הוריד את הפסוק: {وَيَوْمَ يَعَضُّ الظَّالِمُ عَلَىٰ يَدَيْهِ يَقُولُ يَا لَيْتَنِي اتَّخَذْتُ مَعَ الرَّسُولِ سَبِيلًا. يَا وَيْلَتَىٰ لَيْتَنِي لَمْ أَتَّخِذْ فُلَانًا خَلِيلًا. لَّقَدْ أَضَلَّنِي عَنِ الذِّكْرِ بَعْدَ إِذْ جَاءَنِي ۗ وَكَانَ الشَّيْطَانُ لِلْإِنسَانِ خَذُولًا} (الفرقان, 27-29), [בן העוולה1 יישך ביום ההוא את אצבעותיו, ויגיד, לוּ רק הלכתי עם השליח בנתיב; אוי לי! לוּ רק לא לקחתי לי את פלוני לידיד נפש. הוא הִתעני מעל דבר-התוכחה שהוצג לי. מאז ומתמיד נטש השׂטן את האדם] (הפורקאן, 27-29)1.

כך גם בסיפור מותו2 של אבו טאלב, דודו של הנביא מוחמד עליו התפילה והשלום. רגעים לפני מותו נכנס הנביא אל דודו, ובבית נכח גם אבו ג'הל, חברו של אבו טאלב. הנביא אמר: הוי דוד, אמור אין אלוה מבלעדי אללה, מילה שתשמש לי כראיה במעמד עם אלוהים. אבו ג'הל אמר: הוי אבו טאלב, המפנה אתה עורף לדתו [דרכו] של עבד אלמוטלב? והצדדים המשיכו בדבריהם עם אבו טאלב עד שמילותיו האחרונות היו: על דתו של עבד אלמוטלב.

אבו טאלב שימש מבצר הגנה לאסלאם ולבן אחיו מוחמד, אך סביבתו הכופרת השאירה אותו על דת אבותיו ולא זכה לחיי נצח נעימים. הנביא נשאל על דודו ואמר: הוא באש לא עמוקה, ולולא אני הוא היה במדור התחתון של אש הגהנום. ובגרסה אחרת אמר הנביא: יתכן שהמלצתי תועיל לו ביום הדין, והוא יהיה באש לא עמוקה שתגיע עד קרסוליו.

אנו מתפללים לאללה שיעניק לנו חברים טובים ומועילים שנלך איתם יד ביד על דרכו הישרה של אללה!!!

----------------------

1) תרגום הקוראן / אורי רובין.

2) בן העוולה: חוטא כלשהו. או הכוונה לחוטא יחיד שהוא עוק'בה שהתאסלם ואחר חזר בו בלחץ ידידו אוביי.

3)  הסיפור לקוח מהספר "א-רחיק אלמחתום" - תולדות הנביא מוחמד, מאת: אל-מובארקפורי.

הוסיפי תגובה