נתת צדקה? שתוק!

נתת צדקה? שתוק!

02.05.19 - 16:50 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

צדקו הצ'רקסים כשאמרו: "עשה מעשה טוב, והשלך אותו לים". כלומר, אחרי שעשית מעשה טוב שכח ממנו, ואל תזכיר אותו בשחצנות והתפארות בכל הזדמנות. גם האסלאם תומך באימרה זו ואף מעבר לכך.

המלומד איבן סירין (מת בשנת 110 היג'רי) ראה פעם אדם אומר לאדם אחר: עשיתי לך טובה, ועשיתי ועשיתי.. אמר לו איבן סירין: שתוק, וכי אין כל טוב במעשים אם מזכירים אותם שוב ושוב.

האסלאם הדגיש את הנושא הזה של ההתפארות במעשים הטובים בהתייחסו לצדקה והוא נחשב לחטא כבד. אללה אומר בקוראן: {یَـٰۤأَیُّهَا ٱلَّذِینَ ءَامَنُوا۟ لَا تُبۡطِلُوا۟ صَدَقَـٰتِكُم بِٱلۡمَنِّ وَٱلۡأَذَىٰ} (سورة البقرة، ٢٦٤); [הוי המאמינים, אל תשחיתו את הצדָקה שתִתנו על ידי התפארות ופגיעה] (פרק הפרה, 264). המלומד אל-ואחידי אומר כי הכוונה כאן זה להזכיר למישהו בהתפארות את החסד שעשית עימו.

בחדית' מצחיח מוסלם אומר הנביא מוחמד - עליו התפילה והשלום: "שלושה לא ידבר אליהם אללה ביום תחיית המתים ולא יביט לעברם ולא יזַכּם, ועונש כבד צפוי להם" [וחזר על דבריו שלוש פעמים]. שאלו אותו: מי הם? ואמר: "מי שמניח לשולי הבגד לעבור את הקרסוליים1, מי שמתפאר בצדקה שנתן בפני מקבל הצדקה, ומי שנשבע שבועת שקר לגבי סחורתו [ומוכר אותה]".

ההתפארות בצדקה ופגיעה במי שקיבל את הצדקה נחשבת לחטא כבד באסלאם. לא פעם שמענו בקהילתנו על אנשים שנתנו מכספם כדי לעזור לבני משפחותיהם או אחרים, ולאחר מכן הזכירו בפניהם את המעשים שעשו עבורם. נזכיר פנייה שהגיעה בעבר למדור שאלות באתר "אדיגה ביסמן", שבה טענה אישה שאדם מסויים שעזר לה כספית ולבעלה התפאר בפניהם במילים פוגעניות על מעשהו, והזכיר להם זאת שוב ושוב.

-----------------------------------------------------------

1) הכוונה כאן למי שעושה כך מתוך יהירות והתרברבות.

הוסיפי תגובה