"אל תרַגלו זה אחר זה"

"אל תרַגלו זה אחר זה"

07.04.19 - 22:13 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

אחד הדברים המכוערים שיש זה ללכת ולחפש אחר האנשים כדי לגלות את הדברים הרעים והגרועים שיש בהם.. או לעמוד בצד ולצותת לשיחה בין שני אנשים כדי לגלות על מה הם מדברים. הריגול אחר האנשים הוא אחד החטאים הכי גדולים שיש.

אללה אומר בקוראן המבורך: {وَلَا تَجَسَّسُوا} (الحجرات, 12), [אל תרַגלו זה אחר זה] (החדרים, 12). האימאם המלומד יחיא אבן אבו קת'יר אומר: לרגל (בערבית: תַגַ'סֻּס, تجسس) פירושו לחפש אחר נקודות התורפה והפגמים של האנשים; ולבקש להתחקות אחר מישהו (בערבית: תַחַסֻּס, تحسس) פירושו להאזין ולצותת לאנשים.

יש אנשים העושים מעשים אסורים וחוטאים, אך עושים זאת בסתר הרחק מעיני האנשים.. וזה לא התפקיד שלנו לחשוף אותם.. אללה רואה הכל. פרשני הקוראן אומרים כי הכוונה בריגול היא החיפוש אחר מגרעות המוסלמים שאללה לא חשף בפני האנשים. 

מספרים כי מספר אנשים באו ואמרו לצחאבי אבן מסעוד שזקנו של אל-ווליד אבן עוקבה מטפטף מאלכוהול, אמר אבן מסעוד: נאסר עלינו לרגל אחר האנשים.. אם יתגלה אחרת ננהג בהתאם.

ולמי שאוהב לצותת לאנשים ולהתחקות אחריהם כדי לגלות את הדברים שהם לא היו רוצים שתדע - מחכה עונש כבד במיוחד: הנביא מוחמד - תפילות אללה עליו ושלומו - אמר (במובן החדית'): "המצותת לשיח של אנשים, והם לא מרוצים מכך, (כלומר, אם היו יודעים שמישהו מצותת להם - לא היו מרשים זאת) יישפך לתוך אוזניו עופרת מותכת ביום הדין". (אל-בוכ'ארי).

אם היינו רואים בעולם הזה את המראה של יציקת עופרת לוהטת לתוך אוזן היינו מזדעזעים קשות.. אז בואו נפסיק לחפש אחר האנשים כדי שחלילה זה לא יקרה לנו ביום הדין.   

הוסיפי תגובה