הנצרות קרובה לקריסה?

הנצרות קרובה לקריסה?

19.03.19 - 09:37 מאת: אדיגה ביסמן

צפיות

{وَقَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا الْمَسِيحَ عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ رَسُولَ اللَّهِ وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَٰكِن شُبِّهَ لَهُمْ ۚ وَإِنَّ الَّذِينَ اخْتَلَفُوا فِيهِ لَفِي شَكٍّ مِّنْهُ ۚ مَا لَهُم بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِلَّا اتِّبَاعَ الظَّنِّ ۚ وَمَا قَتَلُوهُ يَقِينًا} (النساء, 157)

על פי ברנבא, אחד ממפיצי הנצרות הראשונים, זה כלל לא היה ישו (עיסא עליו השלום) שנצלב בידי הרומאים - אלא יהודה איש קריות, האיש שלכאורה בגד בו ומסר אותו לידי השלטונות הרומאים. לפי "הבשורה על פי ברנבא", העוסקת בחיי ישו ומציגה אותו כנביא ולא כבן אלוהים, הוא לא נצלב וקם לתחייה - אלא "עלה לגן עדן בעודו בחיים" לפני שהרומאים הספיקו לשים עליו את ידם.

ב-"וואלה" דווח כי הספר עטוף העור טוען כי ישו עלה לגן עדן לפני שיהודה הספיק למסור אותו לרומאים - וזה נצלב במקומו. לאחר מכן, כך מתואר בספר, גופתו של יהודה נגנבה והדבר הוביל לטענות שהוא קם מן המתים ועלה לשמים. הספר, שנכתב בידי ברנבא וזכה גם לשם "הבשורה האבודה", מוכר לעוסקים בתאולוגיה כבר מאות שנים כשגרסאות שלו התגלו באיטליה וספרד. גרסה מוקדמת יותר של הטקסט בשפה הסורית נמצאה בקפריסין על ידי רשויות טורקיות בתחילת שנות ה-2000.

הטקסט שנכתב בשפה הארמית, שפתו של ישו, טוען שישו עלה לשמים לפני יהודה איש קריות, מה שהוביל את החיילים הרומאים אל הר הזיתים. הרומאים חטפו משם את יהודה, שהופיע אז במראה של ישו - והוא זה שסבל ומת במקומו. מאוחר יותר, כך מסופר, ישו חזר אל הארץ כדי לספר לתלמידיו את האמת על מה שקרה שם לפני ששוב עלה לשמים.

ב-Basij Press האיראני נטען כי "המידע החדש" יכול להוביל לקריסתה של דת הנצרות. כך נכתב שם: "חשיפת הבשורה על פי ברנבא תערער את הכנסייה הנוצרית ואת סמכותה ותביא למהפכה דתית בעולם. העובדה המשמעותית ביותר היא שהתנ"ך הזה חזה את בואו של הנביא מוחמד (עליו התפילה והשלום) ונתן לגיטימציה לדת האסלאם. רק זה לבדו יבטל את מאזן הכוחות בעולם ויביא לחוסר יציבות בעולם הנוצרי".

3 תגובות

זה ישוע ולא ישו משום שאילו ראשי תיבות של יימח שמו וזכרו ואנשי דת יהודים משתמשים בשם "ישו" במטרה לפגוע בכבוד שלו

זה רק הסבר אחד שמסתמן כלא נכון בעליל. ישנו תיעוד של כמה וכמה אנשים שנקראו ישו, כשהסיבה לכך היא שימוש בדיאלקט שונה. הטענה בדבר השם ראשי תיבות היא טענה מאוחרת התואמת ל"יימח שמו וזכרו", אבל היא לא סיבת השם "ישו".

הוסיפי תגובה