הראשון שיכנס לגן עדן

הראשון שיכנס לגן עדן

16.01.19 - 17:03 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

הצחאבי אנס אבן מאלק رضي الله عنه סיפר שהנביא מוחמד صلى الله عليه وسلم אמר: "אגיע לפתח דלת גן עדן ביום הדין, ואבקש שיפתחו, וישאל אותי [המלאך] השומר: מי אתה? ואענה: מוחמד, ויאמר לי: צווה עליי לפתוח רק לך, ולא לאף אחד אחר לפניך"1.

פירוש החדית': ("אגיע לפתח דלת גן עדן ביום הדין") כלומר זה יקרה אחרי סיום מעמד הדין והחשבון מול אללה, ואחרי המעבר מעל הגשר שמעל הגיהינום ("الصراط")2. ("ואבקש שיפתחו") אבקש שיפתחו לי את דלת גן עדן כדי שאיכנס. ("וישאל אותי השומר") וזהו המלאך "רידוואן" - ראש המלאכים בגן העדן, ("מי אתה? ואענה: מוחמד") חותם הנביאים. ("ויאמר לי: צווה עליי לפתוח רק לך, ולא לאף אחד אחר לפניך") אללה ציווה עליי לפתוח את דלת גן עדן רק לך ולא לאף אחד אחר, מי שלא יהיה. 

חדית' זה מראה על היתרון הגדול שיש לנביאנו מוחמד صلى الله عليه وسلم על פי שאר הנביאים, ובחדית' אחר שמופיע בספרו של אל-בוכ'ארי אמר הנביא: אני הראשון שיקיש על דלת גן עדן3.

את החדית' סיפר אנס אבן מאלק, משרתו של הנביא במשך עשר שנים. אמו של אנס, אום סוליים, הביאה אותו אל הנביא וביקשה שיישא עבורו תפילה, והנביא אמר: "אלוהים! הענק לו כסף רב וילדים ותן לו ברכה בכל". אנס מספר כי בגיל עשר הפך למשרתו האישי של הנביא, ולא שמע ממנו אף מילת גנאי ולא משפטים כמו: "מדוע עשית ככה".. ו"למה לא עשית ככה..". מסופר כי לאנס היה גן שנתן פירות פעמיים בשנה בזכות ברכת הנביא, ובגן היה פרח ריחני שהדיף ריח בושם.

אנס אבן מאלק מת בשנת 93 להיג'רה בעיר בצרה והוא בן 100. נולדו לו מנשותיו 80 בנים ושתי בנות, ולאחר מותו סופר כי היו לו סך הכל כ-120 ילדים, נכדים ונינים4.

אבאן בן סעיד: התאסלמות בעקבות הכומר >>

סרבן הבשר: אאבי א-לחם אל-ע'יפארי >>

----------------------------

1) חדית' מספר צחיח מוסלם ומוסנד אחמד.

2) اَلصِّرَاط הוא גשר מעל גיהינום, אשר עליו יעברו כולם ביום הדין – הצדיקים יעברו בשלום לגן עדן והרשעים יפלו מעליו לתוך אש גיהינום. (מילון איילון שנער).

3) (פירושי חדית'ים קצרים, מאת: עבדאללה אל-תלידי, מהדורה 1, לבנון, "דאר אל-בשאאיר אל-אסלאמייה).

4) "אוסד אל ר'אבה פי מעריפה אל סחאבה" / أسد الغابة في معرفة الصحابة.

הוסיפי תגובה