התאסלמות בעקבות הכומר

התאסלמות בעקבות הכומר

13.01.19 - 17:28 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

2. אבּאן בן סעיד בן אל-עאץ בן אומייה בן עבד א-שמס בן עבד מנאף בן קוסיי בן קילאב בן מוּרָּה בן קעב בן לואיי. אמו היא: הינד בת אל-מוע'ירה בן עבדאללה בן עומר בן מחזום. אבאן הוא קרוב של הנביא מוחמד - עליו השלום והתפילה - מצד הסבא עבד מנאף. אבאן התאסלם לאחר התאסלמות שני אחיו - חאלד ועאמְר.

המלומד אבו נעים אמר: אבאן התאסלם לפני קרב חייבּר ואף השתתף בקרב. נמסר מפי הצחאבי אבו הוריירה שהנביא שלח את אבאן בן סעיד בן אל-עאץ יחד עם פלוגה צבאית מאל-מדינה.

לפני התאסלמותו היה אבאן קשוח כלפי הנביא עליו התפילה והשלום וכלפי המוסלמים. סיפור התאסלמות אבאן: הוא יצא לסחור בארצות א-שאם (הלבנט), ופגש בכומר ששאל אותו על שליח אללה, אבאן ענה: אני מקורייש, ואחד מבני עמנו הכריז כי הוא נביא ושליח מטעם אללה כפי שנשלחו מוסא ועיסא - עליהם השלום. הכומר: ומה שמו של האיש הזה? אבאן: מוחמד. הכומר תיאר בפני אבאן את הנביא, גילו ושמות אבותיו ואבאן אישר את הדברים. אמר הכומר: האיש הזה יגבר על הערבים ושמו יופץ לכלל העולמים. אמור לאיש הזה שלום בשמי. כשחזר אבאן למכה שאל על הנביא והפסיק לדבר רעות על הנביא וחבריו. כשחזר הנביא מהסכם שביתת הנשק בחודייביה הגיע אבאן אל הנביא והתאסלם. 

הנביא תפילות אללה עליו ושלומו מינה את אבאן כמפקד בבחריין לאחר פיטוריו של אל-עלא אבן אל-חדרמי, ונשאר בתפקיד זה עד למותו של הנביא ולאחר מכן חזר אבאן לאל-מדינה. הח'ליף אבו בכר רצה להשיב את אבאן לבחריין אך הוא אמר: "לא אסכים לעבוד עבור מישהו אחרי מות הנביא עליו התפילה והשלום". מסופר שלאחר מכן נשלח אבאן לתימן על ידי אבו בכר.

אבאן נהרג בקרב אג'נדיין שנערך בארץ הקודש, בשנה ה-13 להיג'רה.

מתוך: "אוסד אל ר'אבה פי מעריפה אל סחאבה"; בערבית: أسد الغابة في معرفة الصحابة ו- "אל-איצאבה פי תמייז אל-צחאבה" מאת: אבן חג'ר אל-עסקלאני.

-----------------------------------

1. סרבן הבשר: אָאבּי א-לַחְם אל-ע'יפָארי

הוסיפי תגובה