סרבן הבשר

סרבן הבשר

23.12.18 - 10:48 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

1- אָאבּי א-לַחְם אל-ע'יפָארי:

מראשוני "הַצַחָאבָּה"1 ומהידועים. המלומדים א-תירמד'י, א-נסאאי ואל-חאכּם סיפרו חדית'ים מטעמו. שמו: "אָאבּי א-לַחְם" עבדאללה אבן עבד אל-מלק אבן עבדאללה בן ע'יפאר. נאמר גם ששמו חלף, וגם: אל-חווירית'. היה נכבד ומשורר, השתתף בקרב חוּנַיין2 ונהרג כשהיד, בשנה השמינית להגירה (שנת 629).

"אאבי א-לחם" היה כינויו מכיוון שהיה מסרב לאכול בשר (בערבית: "לַחְם"), ונאמר גם: היה מסרב לאכול בשר שנשחט עבור האלילים בימי הג'אהיליה. היה פוקד הרבה את ואדי א-צפראא3.

(התמונה באדיבות אתר "פיקרה")

בספר "צחיח מוסלם" מסופר: עומייר4, משרתו של אאבי א-לחם, אמר: אדוני הורה לי  לחתוך בשר, לפזר עליו ולייבשו בשמש. והגיע אליי אדם מסכן ונתתי לו חלק מהבשר. כאשר אדוני ידע זאת היכה אותי. אז באתי אל הנביא מוחמד - עליו התפילה והשלום - ושאלתי: האם אני יכול לתת צדקה מרכושו של אדוני? ענה הנביא: כן, ולשניכם יש גמול. הוא קרא לאדוני ושאל אותו: מדוע הכית אותו? אמר [אאבי א-לחם]: הוא מחלק את מרכושי (כצדקה) מבלי שהוריתי לו, אמר הנביא: לשניכם יש גמול5. (כלומר, לאדון יש גמול ולמשרת גמול, ולא שגמול הצדקה מתחלק בין השניים. המשרת מציית לאדונו אך נתן כצדקה חלק מהבשר שהוא העריך שאדונו היה מסכים לכך, אך האדון לא הסכים).

------------------

מתוך הספר: "אל-איצאבה פי תמייז אל-צחאבה" מאת: אבן חג'ר אל-עסקלאני.

1) הַצַחָאבָּה ("הַחֲבֵרִים") - בְּנֵי דּוֹרוֹ שֶׁל הַנָּבִיא מֻחַמָּד עליו התפילה והשלום. (הנחשבים כבני סמכא במסורת המוסלמית) הערה: ביחיד: صَحَابِيّ.

2) חוניין מקום קרוב למכה ונאמר גם שהוא ואדי לפני העיר טאאיף ונאמר ואדי ליד ד'י אל-מג'אז.

3) א-צפראא: ואדי מלא דקלים, ירק ומעיינות ליד אל-מדינה וקרוב לאזור בַּדֵר.

4) עומייר, המשרת של אאבי א-לחם, השתתף בקרב חייבר. (מתוך ספר "אל-מועג'ם אל קביר" למלומד אבו אל-קאסם סוליימאן בן אחמד הידוע ב"אל-טבראני").

5) החדית' מופיע בספר צחיח מוסלם תחת פרשנותו של המשפטן "מוחיי אל-דין" אבו-זכריא יחיא אבן שרף אל-נוואוי מהאסכולה השאפיעית ומומחה לחדית', שחי בתקופת הסולטן בייברס הממלוכי. (אל-נוואוי חי בין השנים 1233-1277). החדית' מופיע גם אצל המלומדים: אל-בייהקי ב"אל-סונן אל-קוברא", ואל-תבריזי ב"מישקאת אל-מצאביח" (מספר חדית' 1953).

הוסיפי תגובה