גאוותן ושחצן

גאוותן ושחצן

07.12.18 - 19:07 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

מתכונותיהם של הכופרים ו"הצבועים" (אל-מונאפיקין) להימלא ברהב וגאוותנות כאשר אומרים להם: הֱיה יָרֵא את אללה! מנגד, שונא המאמין המוסלמי שתהיה בו תכונה כזאת. אללה אומר בקוראן: (وَإِذَا قِيلَ لَهُ اتَّقِ اللَّهَ أَخَذَتْهُ الْعِزَّةُ بِالْإِثْمِ ۚ فَحَسْبُهُ جَهَنَّمُ ۚ وَلَبِئْسَ الْمِهَادُ) [سورة البقرة, 206], [בהיאמר לו, הֱיה יָרֵא את אללה, יימָלא רהב נפשע. מנת חלקו גיהינום, ומה נורא שָׁם היצוע] (הפרה, 206).

רבים, שחושבים שהם יודעים הכל, לא מוכנים לקבל ולשמוע מילות ביקורת, רק מעטים כן מוכנים לשמוע את הצד השני. נאמר: די לו למישהו כשאחיו אומר לו: היה ירא את אללה, וזה יענה לו: ראה את עצמך, אחד כמוך יטיף לי מוסר?!

המלומד קתאדה מפרשן את הפסוק הקוראני ואומר: הכוונה כאן כאשר אומרים לו 'לאט, לאט' הוא מוסיף להעיז ולבצע את החטא יותר. כלומר, לא רק שהוא לא קיבל את הביקורת אלא נתמלא גאוותנות ושחצנות יתרה רק בגלל שהוא חש שכבודו נפגע בעקבות הביקורת כלפיו.

וכדי שנלמד כיצד ליישם את המתבקש, נותר לנו רק לקחת דוגמא מהמנהיגים הגדולים של האסלאם: מסופר שיהודי אחד רצה לבקש דבר מה מהח'ליף הארון א-רשיד, וביקר בקביעות בחצר בית הח'ליף, אולם דרישתו לא נענתה. יום אחד יצא הארון א-רשיד מהשער רכוב על סוסו והיהודי חש אליו ואמר לו: "הוי 'מפקד המאמינים', היה יראה את אללה!", הארון א-רשיד ירד מהסוס, השתטח ארצה וסגד. לאחר שהרים את ראשו הורה למלא את בקשתו של היהודי. לאחר מכן נשאל: הוי מנהיג המאמינים, ירדת מסוסך לבקשתו של יהודי?? ענה: לא, פשוט נזכרתי בדבריו של אללה: [בהיאמר לו, הֱיה יָרֵא את אללה, יימָלא רהב נפשע. מנת חלקו גיהינום, ומה נורא שָׁם היצוע].

ומה נורא שָׁם היצוע פירושו: יצוע, כלי מיטה המיועד לשינה. גיהינום כונה בפסוק מיטה מכיוון שהגיהינום יהיה מקומם הקבוע של הכופרים.

---------------------------------------------

(מתוך ספר פרשנות האימאם אל-קורטובי)

הוסיפי תגובה