החבר המזהם

החבר המזהם

29.09.18 - 15:11 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

למי שתהה למה הרוק של הכלב טמא (נג'ס): חוקרים בבריטניה מצאו כי קעריות המזון של הכלבים מזוהמים בחיידקים מסוכנים, חלקם עמידים ביותר לאנטיביוטיקה. את המחקר ערכו חוקרי אוניברסיטת Hartpury בבריטניה. 

באתר ynet דווח שהמדענים ערכו מחקר ראשון מסוגו, שבו בחנו שלושה סוגי קערות מזון לכלבים הנמכרים בבריטניה. הם ביקשו לדעת כמה חיידקים נותרים על הקערה כתוצאה משיירי מזון שעליה, ובאיזו שכיחות מנקים בעלי הכלבים את הקערות.

התוצאות הראו חיידקים מסוכנים ששגשגו בקעריות הפלסטיק או המתכת. הזולות שבהן, מפלסטיק, אגרו את כמויות החיידקים הגדולות ביותר, אולם החוקרים ציינו כי בכל הקעריות נמצאו חיידקים. זני החיידקים המסוכנים ביותר שנמצאו היו החיידקים הצואתיים אי קולי ו-MRSA, חיידק עמיד ביותר לאנטיביוטיקות שנמצא לרוב ביחידות לטיפול נמרץ.
 
החוקרים דיווחו על ממצא נוסף ממחקרם: ככל שמשך השימוש בקעריות המזון היה ארוך יותר, כמות החיידקים היתה גבוהה יותר. אחת החוקרות, אייסלין קרול, אמרה: "קעריות השתיה של הכלבים מסכנות הן את בריאות הכלב והן את בריאות בני האדם. המגע ההדוק בין הכלב לבעליו מגביר את הסיכון להעברת מחלות. יש לבצע מחקרים נוספים כדי שידגישו את רמת הסיכון בהעברת החיידקים מהכלב לאדם".

לפני כחודש פורסמו שני מקרים קשים של הדבקת בני אדם מכלבים, ככל הנראה בעקבות ליקוק: במקרה הראשון גרג מנטופל, תושב ויסקונסין בן 48 שהיה בריא לחלוטין, נדבק בחיידק הקטלני קפנוציטופגה המצוי ברוק הכלבים. הרופאים נאלצו לכרות את גפיו לאחר שלקה בזיהום קשה שגרם לנמק בגפיים. במקרה השני, שרון לארסון, תושבת מילווקי בת ה-58 מתה לאחר שהכלב ליקק את ידה והדביק גם אותה בחיידק הקטלני.

באסלאם, כידוע, אסור לגדל כלב כתחביב וכחיית מחמד, אלא רק לשימוש כמו: צייד, שמירה, כלב נחייה לעיוור וכדומה. בספרים אל-בוכ'ארי ומוסלם מופיע חדית' מאת סאלם שאביו סיפר על הנביא מוחמד – תפילות אללה עליו ושלומו - שאמר: הרוכש כלב, שלא למטרת כלב ציד או כלב רועים, יחסר מגמולו כל יום שני קרט. כמו כן הכלב אינו מכניס מלאכים לתוך הבית. הצחאבי עלי בן אבו טאלב – רדייא אללאהו ענהו – סיפר שהנביא - תפילות אללה עליו ושלומו - אמר: המלאכים לא נכנסים לבית שבו יש כלב. (חדית' מאבן מאג'ה).

לגבי הזיהום ידוע באסלאם שהריר של הכלב הוא טמא, זאת על פי חדית' מפי הצחאבי אבו הוריירה - רדייה אללהו ענהו - שמסר שהנביא - עליו הברכה והשלום – אמר לשטוף את הכלי ששתה ממנו הכלב שלוש פעמים. ישנה אמירה שיש להשתמש באדמה פעם אחת, ולשטוף שש פעמים אחרי זה במים, והיא אמירה שהיא אינה חובה, אלא זה היה בתחילת האסלאם וזאת שיטה רצויה ועדיפה, אך לא חובה לעשות כך. אז החובה היא לשטוף שלוש פעמים במים, והשיטה העדיפה והרצויה לשטיפה היא להשתמש באדמה פעם אחת ולשטוף אחריו שש פעמים במים.

-----------------------------------

קישורים דומים:

לגעת בכלב >>

אני רוצה לגדל כלב >>

כלב על הספה >>

הוסיפי תגובה