השפל את מבטך!

השפל את מבטך!

15.06.18 - 04:45 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

השפלת המבט היא דבר מתבקש באסלאם.. אללה אומר בקוראן: {قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ} ו-{وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ} (سورة النور: 31-30); [אמור למאמינים שישפילו את מבטם] ו-[אמור למאמינות שישפילו את מבטן] (סורה "האור", 30-31). הכוונה שאין למוסלמי להסתכל על מה שנאסר עליו להסתכל.

הצחאבי ג'ריר בן עבדאללה שאל את הנביא מוחמד - עליו התפילה והשלום - על המבט הפתאומי והוא ענה: ((השפל את מבטך)). הכוונה שאין חטא אם ראית בטעות דבר שאסור לך לראות.. ומה שעליך לעשות הוא להצניע את מבטך ולא להמשיך להסתכל. הנביא אמר לעלי בן אבו טאלב: ((אל תמשיך מבט אחר מבט, כי המבט הראשון לך והשני עליך)). כלומר, המבט השני נרשם לך כחטא.

המלומד וַּקיע בן אל-ג'ראח אמר: יצאנו עם סוּפיאן א-תַ'וְּרִי ביום החג והוא אמר: "הדבר הראשון שאנו מתחילים איתו את היום שלנו הוא השפלת המבט". ביום החג כולם מתהדרים ויוצאים החוצה בשיא ההדר והיופי.. אך אין זה אומר שמותר לבנים "לשטוף" את העיניים ולבנות גם. אין זה אומר שמי שמבקר בבית של אחר מותר לו לפתוח את הדלת ולהציץ פנימה.. כי אללה יודע ורואה הכל.

המלומד אל-קירמאני אמר על הפסוק הקוראני: {يَعْلَمُ خائِنَةَ الْأَعْيُنِ} (غافر, 19); [הוא יודע על כל קריצת עין] (סורה סולח, 19): "אללה יודע על כל מבט חטוף שלך על כל דבר אסור".

אז היו יראים את אללה והיו מאלה ששומרים על עיניהם באמינות..

הוסיפי תגובה