שלושה הולכים אחרי המת

שלושה הולכים אחרי המת

25.05.18 - 06:11 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

אללה תעאללה אומר בקוראן: {كُلُّ نَفْسٍ ذَآئِقَةُ الْمَوْتِ وَإِنَّمَا تُوَفَّوْنَ أُجُورَكُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فَمَن زُحْزِحَ عَنِ النَّارِ وَأُدْخِلَ الْجَنَّةَ فَقَدْ فَازَ وَما الْحَيَاةُ الدُّنْيَا إِلاَّ مَتَاعُ الْغُرُورِ} (آل عمران, 185); [סוף כל נפש לטעום את המוות, וביום הדין ישולם לכם שכרכם במלואו, ואשר יוּסַט מעל האש ויוכנס לגן עדן, הוא הזוֹכה. חיי העולם הזה אינם אלא תענוג של הבל]1.

ישנה אמת קשה שאין מפלט ממנה, אמת מפחידה שמוסכם על כולם שלא ניתן להימלט ממנה ולא ניתן לתת לה תשובה. אמת שחוזרת על עצמה ואנו חיים אותה ורואים בעינינו. כולם שווים באמת הזאת: אבות ובנים, עניים ועשירים, חלשים וחזקים, גברים ונשים, מנהלים וכפיפים, פשוטי העם והמלומדים, לא ידועים ונכבדים. כולם עומדים מול אמת זו בעמדה מאוחדת ולא יכולים לתת לה מענה ולא להדוף או לעכב אותה - האמת הזו היא המוות! אמת שהאנושות טרם הצליחה לעמוד מולה.

המילה מוות היא מילה קשה ומפחידה שאף אחד טרם מצא לה פיתרון כיצד לעמוד מולה.. גם לא הרופאים הכי בכירים בעולם. עם זאת הורה לנו הנביא מוחמד - עליו התפילה והשלום - לזכור הרבה את המוות, להיות מוכנים לה, ולבצע ביקורים בבית הקברות.. כי ביקור כזה מזכיר לנו את אחרית הימים.

כל אחד בסופו של דבר יודע שהוא ימות.. זוהי אמת ודאית ידועה לכולם ללא ספקות. אז אם המוות הוא "טיול" שאין ספק שכל אחד ייצא אליו - מה הצידה שאנו רוצים לקחת בדרכנו לטיול הזה? הצחאבי אנס בן מאלק אמר: שליח אללה - עליו התפילה והשלום, אמר: ((שלושה דברים הולכים אחרי המת, שניים חוזרים ואחד נשאר עמו. הולכים אחריו בני משפחתו ורכושו ומעשיו. בני משפחתו ורכושו חוזרים, ונשארים עמו רק מעשיו))2. הצידה שלנו לדרך היא המעשים ולא האנשים או הכספים.. וככל שמעשינו יהיו טובים הם יועילו רק לנו.

---------------------------------------------

1) (בית עמרם, 185).

2) צחיח אל-בוכארי.

* חלק מהתוכן נלקח מ"פורום אוהבי אנשי הסונה".

הוסיפי תגובה