ללא כיפת הסלע

ללא כיפת הסלע

24.05.18 - 13:52 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן קיבל השבוע בביקור בבני ברק תמונה של רחבת מסגד אל-אקצה ללא כיפת הסלע, ועם הדמיה של בית המקדש במקומו. פרידמן קיבל את התמונה מנציג מכון אחיה, המטפל בילדים עם לקויות למידה ועיכוב בהתפתחות. הארגון התנצל על התקרית. 

(צילום: ישראל כהן, כיכר השבת)

משגרירות ארה"ב נמסר בתגובה כי "השגריר פרידמן לא היה מודע לתמונה שהוצגה בפניו בעת הצילום. הוא מאוכזב עמוקות מכך שהיה מי שניצל את ביקורו בבני ברק כדי לעורר מחלוקת. מדיניות ארה"ב ברורה לחלוטין: אנו תומכים בסטטוס קוו בהר הבית". מוקדם יותר, ציין מקור בשגרירות כי אנשיה דרשו התנצלות מהארגון, "על שאפשר לאחד מאנשיו להציג את התמונה מעוררת המחלוקת לשגריר". בשבוע שעבר הועברה שגרירות ארה"ב בישראל לירושלים, לראשונה מאז 1948.

בהתנצלות מטעם מכון אחיה נכתב: "איש צוות מטעם ארגון אחיה הגיש תמונה לשגריר שלא על דעת אחיה, השגרירות והשגריר. ברצוננו להודות לשגריר ולאנשי הצוות בשגרירות על המקצועיות והאדיבות שהקרינו בביקור. לצערנו האירוע הועם על ידי מעשה פוליטי זול, איש הצוות שאחראי לכך זוהה ומתנצל ואנחנו נטפל בנושא באופן פנימי בארגון. אנו מודים שוב לשגריר על זמנו ומתנצלים מעומק הלב על התקרית שניתן היה למנוע". על המקרה דווח לראשונה באתר "כיכר השבת". 

ב"הארץ" דווח כי חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) כתב, לאחר פרסום התמונה: "והמטורף הזה רוצה להביא שלום... טוב שלא מיקמת שם את השגרירות!". לפני כחודשיים כינה את פרידמן הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס "בן כלב", לאחר שהשגריר אמר כי "המתנחלים בונים באדמותיהם". 

הוסיפי תגובה