האימאם א-תירמד'י: ביוגרפיה

האימאם א-תירמד'י: ביוגרפיה

05.05.18 - 22:04 מאת: הארון תחאוכו

האימאם אבו עיסא מוחמד בן עיסא בן סורה בן מוסא בן א-דחאק א-סולמי – מיוחס לבני סוליים, שבט מקייס עיילאן – א-תרמד'י. נולד בתרמז1 בשנת 210 היג'רי  (825 לספירה).

מסעותיו: יצא למסע חיפוש אחר החדית' בחורסאן, בוכארה, מרו, אל-רי, עיראק, מכה ואל-מדינה.

מוריו: למד מהשייחים הגדולים כמו האימאם אל-בוכארי, קותייבה בן סעיד, מוחמד בן בשאר ואחרים.

תלמידיו: לימד את אל-היית'ם בן קולייב א-שאשי, אבו אל-עבאס מוחמד בן אחמד בן מחבוב, דאוד בן נצר, אל-חוסיין בן יוסף אל-פירברי ואחרים.

אמרו עליו: האימאם אל-בוכארי אמר לו: הבאת לי תועלת יותר מאשר אני לך. המלומד איבן חיבאן אמר עליו: אבו עיסא היה מאלה שאספו, הוציאו לאור, ולמדו בעל-פה ותירגלו. אל-אידריסי אמר עליו: האימאם א-תרמד'י היה מאלה שהיוו דוגמא למופת בנושא החדית'. חיבר ספרים והיה מלומד גדול ונבון. היה דוגמא בשינון בעל-פה. המלומד אל-חאקם אמר: שמעתי עאמר בן עלקה אומר: אחרי מות אל-בוכ'ארי לא נשאר בחורסאן מלומד גדול כמו אבו עיסא בשינון, ביראת שמים וסגפנות. אל-חלילי אמר על א-תרמד'י: אדם מהימן ובר סמכא, ידוע באמינות ובידע. א-סמעאני אמר: בלי להגן עליו – אבו עיסא היה אימאם בדורו. אל-מובארק בן אל-את'יר אמר עליו: אחד האימאמים המלומדים והבולטים, תרם רבות בנושא תורת המשפט המוסלמי.

ספריו: "א-סונן", "אל-עילל אל-קביר", "אל-עילל א-צע'יר", "א-שמאאיל" (תכונותיו הנשגבות והמידות הטובות של הנביא – תפילות אללה עליו ושלומו), "א-זוהד", "אל-אסמאא ואל-קונה", "אסמאא א-צחאבה".

מותו: לקרא סוף ימיו התעוור, אך זה לא השפיע על היותו מורה ואימאם, עד שמת ב-13 לחודש רג'ב שנת 279 היג'רי / 892 לספירה.

דברי שבח המלומדים על ספר "המידות הטובות של הנביא": אבן קת'יר: הרבה כתבו והוציאו לאור ספר בנושא, אך מי שהטיב והועיל בכתיבתו הוא האימאם אבו עיסא מוחמד א-תרמד'י. האימאם אל-מנאווי אמר: ספר מיוחד ויחיד מסוגו שאין שני לו, ספר מתנה עולמי. פרשנויות רבות לספר: מלומדים רבים פירשו את הספר של א-תרמד'י, ביניהם: ג'לאל א-דין א-סיוטי, אבן חג'ר אל-היית'מי, אל-מנאווי, מולא עלי אל-קארי, האימאם אל-באיג'ורי ואחרים.

מבין החדית'ים שא-תרמד'י אסף:

הצחאבי אנס בן מאלק – רדייא אללאהו ענהו – מפי הנביא – עליו הברכה והשלום: ((מי שיקרא 'כאשר תרעד הארץ' (إِذَا زُلْزِلَتِ) יהיה לו [גמול הקריאה] כחצי הקוראן)) ובחדית' בגרסה אחרת בתירמד'י ((רבע הקוראן)).

הצחאבי עבדאללה בן סלאם רדייא אללאהו ענהו (יהודי מבני ק'ינוּקָע שהתאסלם) סיפר: "כאשר התאספו אליו האנשים (הכוונה התאספו אל הנביא בהגיעו לעיר אל-מדינה), הלכתי אליו וראיתי פנים לא של אדם משקר.. הדבר הראשון שאמר: "הוי אנשים, אִמרו שלום ביניכם, האכילו אנשים, עשו קשר עם בני משפחה וקרובים, והתפללו בלילה כשהאנשים ישנים - תיכנסו לגן העדן בשלום".

הצחאבי אבו איוב - רדייא אללאהו ענהו - אמר שהנביא עליו התפילה והשלום אמר: ((מי שצם את רמדאן וצם בעקבותיו שישה [ימים] מ[חודש]שוואל היה לו כמו צום של שנה)).

הנביא מוחמד – תפילות אללה עליו ושלומו – דיבר על המוות ואמר: הרבו לזכור את הורס התענוגות [של העולם הזה] – המוות... והוסיף: הקבר הוא גן מגני עדן או בור מבורות הגהנום.​

--------------------------------------------

1) תרמז היא עיר בדרום אוזבקיסטן, על גבול טג'יקיסטן ואפגניסטן. בעיר מתגוררים 140,404 והיא משמשת כבירת מחוז סורח'אן-דריא. נהר האמו דריה הוא הגבול בין המדינות באזור תרמז. ניתן לחצות אותו רק דרך "גשר הידידות" שנבנה בשנת 1982. (ויקיפדיה).

 

הוסיפי תגובה