אוהב את משפחתך?

אוהב את משפחתך?

13.03.18 - 13:19 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

לכל אחד יש בני משפחה וקרובים וכל אחד אוהב את משפחתו - קרוביו, סבו וסבתו, דודיו ודודותיו, אך האם אנחנו שומרים איתם על קשר כמו שצריך? האם אנחנו שואלים עליהם בכלל או האם אנחנו מעדיפים לשמור על קשר עם אחד מהקרובים ועם השני לא?!  

האימאם א-נוואוי אומר כי הגדרת חובת קיום הקשר המשפחתי באסלאם - בערבית "צילת אר-רחם" / "صلة الرحم" - היא "קיום קשר עם בני המשפחה והקרובים על-פי מצבו של מקיים הקשר ומי שהקשר מתקיים עימו. לפעמים הקשר יכול להיות בכסף ולפעמים בנתינת עזרה ושירות ולפעמים בביקור או אמירת שלום והתעניינות וכיו"ב".

המלומד איבן מנט'ור אומר כי קיום הקשר המשפחתי יקויים גם אם הצד השני התרחק או התנהג בצורה רעה כלפי מקיים הקשר. ויוצא שבקיום הקשר שלו הוא הטיב עם קרוביו וקיים חובתו.

 

קיום הקשר עם בני המשפחה היא חובה באסלאם, ומי שמקיים את הקשר כמו שצריך זה מעיד על אמונתו האיתנה. אללה אומר בקוראן: {وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالْأَرْحَامَ ۚ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا} (النساء, 1), {ושִמרו על חובתכם לקרובי משפחה, כי אלוהים צופה בכם} (הנשים, 1). מי שחש שאלוהים צופה בו ובמעשיו ועומד תחת מבחן - יקום וילך לשאול על קרוביו!

אחרי ששואלים ומבקרים את בני המשפחה והקרובים יש להתעניין גם בצרכיהם, האם אתה יכול לעזור להם בדבר מה כגון סיוע כספי או כל סוג אחר של עזרה. אללה אומר: {يَسْئَلُونَكَ ماذا يُنْفِقُونَ قُلْ ما أَنْفَقْتُمْ مِنْ خَيْرٍ فَلِلْوالِدَيْنِ وَالْأَقْرَبِينَ وَالْيَتامى وَالْمَساكِينِ وَابْنِ السَّبِيلِ وَما تَفْعَلُوا مِنْ خَيْرٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِيمٌ} (البقرة, 215). [ישאלוךָ על מה יוציאו ממון. אמור, כל הטוֹב אשר תוציאו, יינתן להורים ולקרובי המשפחה וליתומים ולנזקקים ולהֵלך בדרכים. כל טוב אשר תעשו, אלוהים יֵדעהו] (הפרה, 215).

אחרי שאתה מוציא את הכסף ונותן לקרוביך אל תחשוב ואל תברר האם זה היה מגיע להם ואל תתחרט! אחד המלומדים בשם "אבו מוחמד" עטאא אמר: דירהם1 אחד שאני מוציא על משפחתי או קרוביי אהוב עליי יותר מאלף דירהם שאני נותן למסכן. אז אחד שאל אותו: ואם הקרוב דומה לי בעושרו? ענה: תן לו גם אם היה יותר עשיר ממך! אז צדקה ועזרה לבני המשפחה והקרובים עדיפה קודם כל מפני צדקה לאחרים.

ולקינוח עם קרובי המשפחה: מי שרוצה באמת פרנסה מכובדת ואריכות ימים מבורכים (ומי לא רוצה...?!) שיקיים קשר כמו שצריך עם המשפחה והקרובים: הצחאבי אנס אבן מאליכ סיפר: שליחו של אללה - עליו השלום והברכה - אמר: מי ששואף לכך שתרווח לו פרנסתו ושיאריכו ימי חייו - שידאג לקיום קשר עם בני המשפחה וסיוע להם. (צחיח אל-בוכארי ומוסלם).

---------------------

1) דירהם: מטבע כסף שהיה רווח בארצות האסלאם בעבר.

הוסיפי תגובה