מי שאינו מרחם, לא ירוחם

מי שאינו מרחם, לא ירוחם

20.08.17 - 15:11 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

מלומד אחד אמר פעם: "אם לא תעניקו אהבה לילדיכם הם יחפשו אהבה במקומות אחרים מחוץ לבית". ילדים צריכים חום ואהבה ויחס מתחשב, והראשונים שמהם הם צריכים לקבל זאת אלה ההורים.

אך מה קורה אם ההורה הוא גס, מתעלם, חושב שילדיו הם נמלים ולא מתחשב בהם, ולא יושב איתם אפילו רבע שעה ביום, ולא משחק איתם? ברוב המקרים, ילדים שלא יקבלו יחס אוהב או שהוריהם יזניחו אותם ולא יישבו איתם יסטו מדרך הישר1.

הנביא מוחמד – תפילות אללה עליו ושלומו – שהיה שליח אלוהים וראש האומה האסלאמית, ישב ודיבר, חיבק ונישק את ילדיו ונכדיו כדי להפגין אהבתו אליהם. הצחאבי אבו הוריירה סיפר ששליח אללה נישק את [נכדו] אל-חסן בן עלי [בן אבו טאלב], ואותו זמן ישב אצלו אל-אקרע בן חאבס א-תמימי, משבט תמים. אמר אל-אקרע: לי יש עשרה ילדים ולא נישקתי אף אחד מהם! הביט בו הנביא ואמר: ((מי שאינו מרחם, לא ירוחם))2. כלומר, מי שאינו מרחם על האנשים אללה לא ירחם עליו. ובחדית' אחר אמר הנביא: רחמו על שוכני האדמה ירחם עליכם מי שבשמיים3.

בחדית' אחר סיפרה "אם המאמינים", עאישה, בתו של אבו בכר ואשתו של הנביא: הגיע בדווי אל הנביא – תפילות אללה עליו ושלומו – ואמר: אתם מנשקים את הילדים ואנחנו לא עושים זאת. אמר הנביא: "האוכל להשיב לליבך את [רגש] החמלה שאללה הסיר ממנו"?4 מי שאינו מרחם על ילד ולא מנשק אותו, וחושב שהילד לא מבין ואין לו רגשות, ובשל כך לא מתייחס אליו, ליבו גס וחסר רגש.

והרחמנות צריכה להיות לא רק כלפי הילדים, אלא כל המוסלמים, והכופרים ואפילו החיות. אז כדי לזכות ברחמנותו של אלוהים עלינו גם לעזור אחד לשני ולרחם אחד על השני, ולא לחפש איך להפיל אחד את השני. אללה אומר בקוראן: {وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَيُقِيمُونَ الصَّلاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَيُطِيعُونَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ أُولَئِكَ سَيَرْحَمُهُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ}, (التوبة: 71), [המאמינים והמאמינות הם מגינים זה לזה. הם מצווים לנהוג בדרך ארץ ואוסרים את המגונה ומקיימים את התפילה ונותנים זכאת, ונשמעים לאלוהים ולשליחו. כל אלה, אלוהים ירחם עליהם. הן אלוהים אדיר וחכם] (ההצהרה, 71)5.

גם כלפי החיות צריכה להיות רחמנות: עבד אללה בן ג'עפר מסר שהנביא נכנס לבֻּסְתָּן של איש מהאנצאר6, והיה בבֻּסְתָּן גמל, וכשראה את הנביא – תפילות אללה עליו ושלומו - התרגש וזלגו דמעותיו, והנביא ניגש אליו וליטף את עורפו והשתתק, ואמר: "מי בעל הגמל הזה? מי בעל הגמל הזה?" ואיש מהאנצאר בא ואמר: הוי שליח אללה זה שלי, ואמר לו: "האם לא תגלה יראת שמיים כלפי הבהמה הזו אשר אללה נתן לך בעלות עליה?! הוא התלונן אליי שאתה מרעיבו ומעייפו"7.

---------------------------

[1] מתוך מאמר של שייח חאלד בן עות'מאן א-סבּת (khaledalsabt.com).

[2] צחיח אל-בוכ'ארי.

[3] אבו דאוד ותירמד'י.

[4] צחיח אל-בוכ'ארי.

[5] תרגום הקוראן: אורי רובין.

[6] "אנצאר": תומכיו המאמינים של הנביא מוחמד – תפילות אללה עליו ושלומו - מתושבי העיר אל-מדינה.

[7] מוסנאד האימאם אחמד, וסונאן אבו דאוד.

 

1 תגובה

אסור לשכוח את המשפט
"המרחם על האכזרים סופו שיתאכזרו אליו"

הוסיפי תגובה