7 דרכים לזכור את המוות

7 דרכים לזכור את המוות

30.07.17 - 15:08 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

המוות מצפה לכל אחד והוא לא מודיע מתי הוא יופיע. לכן על כל מוסלמי להיות ערוך ומוכן ליומו האחרון על פני האדמה. כדי להיות ערוכים צריכים קודם כל לא לשכוח שלכל אחד – בלי יוצא מן הכלל – מצפה המוות, ושנית כל, להיות ערוכים עם צידה לדרך, ואלו הם המעשים שלנו. אז כיצד נעשה זאת?

הנביא מוחמד – תפילות אללה עליו ושלומו – דיבר על המוות ואמר: הרבו לזכור את הורס התענוגות [של העולם הזה] – המוות... והוסיף: הקבר הוא גן מגני עדן או בור מבורות הגהנום1.

דרכים לזכור את המוות:
1- קריאה נכונה של הקוראן בהבנה ויישום הנקרא, וזכירת כל הטוב והגמול שאללה יעניק למצייתים, והעונש הצפוי לחוטאים.
 
2- חשיבה מתמדת על ההזנחה ואי-מילוי החובות שאללה הטיל עלינו. ברגע שהמאמין חושב שהוא לא ממלא אחר החובות תהיה זו בשבילו סיבה להיות פעיל ונמרץ.
 
3- ביקור שבועי (לכל הפחות) בבית הקברות. הנביא אמר: בקרו בבית הקברות כי הוא מזכיר את יום הדין2.
 
4- חברות וידידות עם אנשים ישרים, הגונים, צדיקים ומלומדים. הסתובבות בחברתם תביא אותך לדרך של אללה, ואם תשכח יזכירו לך ואם לא תשים לב יעירו לך.
 
5- השתתפות בהלוויות מזכירה לנו את המוות ואנו מקבלים על ההשתתפות שלנו גמול. שליח אללה – תפילות אללה עליו ושלומו - אמר: מי שהלך אחרי הלוויה, מתוך אמונה ומִתּוֹךְ רָצוֹן לִזְכּוֹת בְּשָׂכָר מֵאֱלֹהִים (ולא כדי לזכות בכבוד או לשם כל מטרה אחרת), ונכח עד התפילה על המת והבאתו לקבורה - חזר עם שכר של שני קרט, כל קרט כמו [הר] אוח'וד. ומי שהתפלל על המת והלך לפני הקבורה - היה לו שכר של קרט3.
 
6- נשיאת תפילה (דועאא) עבור המתים, ולאחל להם ולעצמך זכייה ברחמנותו של אללה וזכייה בגן העדן אחרית הימים.
 
7- לקרוא בקול את שמך המלא (שם פרטי, שם אב ומשפחה) כאילו נפטרת היום, כפי שקורא המואזין במסגד כאשר מישהו נפטר. קצת מפחיד להגיד את שמך כאילו עזבת את העולם הזה, אך אין ספק שזה יקרה מתישהו, ואין ספק שזה עוזר לשיפור אמונתו של המאמין. מסופר שעומר בן אל-חטאב היה אומר: כל יום אומרים פלוני מת ופלוני מת, ואין ספק שיום אחד יגידו: עומר מת!
 
אלה הם שבעה דרכים לזכור את המוות, ואין ספק שיש דרכים נוספות. אינשאללה נהיה מאלה שלוקחים את העולם הזה ברצינות ומובילים בכל התחומים, ולא שוכחים את היום האחרון הצפוי לנו שבו ניפרד מהעולם הזה לעולם הבא!
 
-----------------
1) חדית חלקי מספר א-תירמד'י.
2) חדית' מאת אימאם אחמד.
3) צחיח אל-בוכ'ארי.
חלק מהתוכן נלקח מאתר איסלאם ווייב.

הוסיפי תגובה