האם אתה טוב או רע?

האם אתה טוב או רע?

05.08.17 - 06:26 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

- בשם אללה הרחמן והרחום -

מהו הקריטריון לדעת אם אתה אדם טוב או לא? על זה ענה הנביא מוחמד - תפילות אללה עליו ושלומו - כשאיש אחד בא ושאל אותו: איך אדע מתי אני מטיב לעשות ומתי לא? ענה הנביא: אם תשמע את שכניך אומרים שנהגת כראוי אז נהגת כראוי, ואם תשמע אותם אומרים שלא נהגת כראוי אז לא נהגת כראוי. (חדית' מאת אימאם אחמד ואחרים).

אז המדד לקביעת היותך אדם טוב או לא הוא דעתם של שכניך ומכריך עליך. נאמר על ידי אחד המלומדים כי אם לאדם יש שלוש תכונות אז אין ספק שהוא מההגונים והישרים: אם שיבחו אותו קרוביו, שכנו וידידו.

 

חובת השכנות הטובה היא ציווי ישיר מאללה תעאללה, שאומר בקוראן: {وَاعْبُدُوا اللَّهَ وَلَا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئًا ۖ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا وَبِذِي الْقُرْبَىٰ وَالْيَتَامَىٰ وَالْمَسَاكِينِ وَالْجَارِ ذِي الْقُرْبَىٰ وَالْجَارِ الْجُنُبِ وَالصَّاحِبِ بِالْجَنْبِ وَابْنِ السَّبِيلِ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ مَنْ كَانَ مُخْتَالًا فَخُورًا} (النساء, 36), [עִבדו את אלוהים ואל תצרפו לו כל שותף, וגִמלו חסד עם אביכם ועם אמכם ועם קרובי משפחתכם ועם היתומים והנזקקים ועם השכן קרוב המשפחה ועם השכן הזר ועם הרֵע אשר לצידכם ועם ההֵלך בדרכים ועם העבדים אשר בבעלותכם] (הנשים, 36).

לא משנה מיהם השכנים שלנו - עלינו בשכנות טובה. שכן שהוא מוסלמי וגם קרוב משפחה אז חובתנו כלפיו היא בשלושה מישורים: חובת האסלאם, חובת השכנות וחובת הקרובים. אם השכן שלנו הוא מוסלמי אז חובתנו כלפיו בשני מישורים: חובת האסלאם וחובת השכנות. ואם השכן שלנו הוא כופר אז חובתנו כלפיו היא במישור אחד: חובת השכנות הטובה (ואם היה קרוב משפחה אז גם חובת הקרבה).

הנביא - תפילות אללה עליו ושלומו - אמר: ג'יבריל לא חדל מלתת לי עצות על השכן, עד שחשבתי שינחיל לו את ירושתי. (צחיח מוסלם). מרוב עצותיו של המלאך ג'יבריל בעניין השכנות, סבר הנביא שהנה תגיע ההוראה מאלוהים לתת מהירושה גם לשכן. 

ומי מאיתנו לא רוצה להיכנס לגן עדן? כולנו מפחדים מהאש ולא רוצים להריח את ריחו. אז כדי לסלול דרך לגן העדן אנו נדרשים לפעול כדי ששכננו יהיו מוגנים מפני מעשינו הפוגעניים ונזקינו: הנביא אמר בחדית' מאת מוסלם: לא ייכנס לגן עדן מי ששכנו אינו מוגן מפני מעשיו ופגיעותיו.

אחד המלומדים אמר שהכי טובים שבינינו הם לא אלה שלא מזיקים לשכניהם, אלא מי שמתאפקים מהפגיעות של שכניהם. אז למטבע יש שני צדדים וכדי לשמור על שכנות טובה נדרשים מאיתנו סבלנות, ויתור וסלחנות.

הוסיפי תגובה