מהר.. סופך קרב!

מהר.. סופך קרב!

13.05.17 - 07:06 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

סורת הנביאים בקוראן (الأنبياء) היא מהסורות שירדו במכה בתקופת האסלאם הראשונה, ובה 112 פסוקים (أيات). אבן מסעוד אמר כי הסורות: המערה (الكهف), מרים (مريم), ט.ה (طه) והנביאים הן מהסורות הראשונות והקדומות.

בספר הפירושים של האימאם אל-קורטובי סופר כי אחד מתומכיו של הנביא – תפילות אללה עליו ושלומו – היה בונה גדר, ועבר לידו אדם אחר. האיש הבונה שאל: מה ירד היום מפסוקי הקוראן? והעובר ענה: ירד הפסוק: {اقْتَرَبَ لِلنَّاسِ حِسَابُهُمْ وَهُمْ فِي غَفْلَةٍ مُعْرِضُونَ} (الأنبياء, 1), [מועד חשבונם של האנשים קרב ובא, ואולם הם מסיחים דעתם ופונים עורף] (הנביאים, 1). הבונה משך את ידו מהבנייה ואמר: נשבע שלא אבנה אף פעם ומועד החשבון התקרב!

המלומד אבן עבאס אמר: הפסוק כאן מכוון לכופרים במכה, וההוכחה לכך היא הפסוק הבא אחריו: {إِلَّا اسْتَمَعُوهُ وَهُمْ يَلْعَبُونَ} (الأنبياء, 2), [הם מקשיבים משועשעים] (הנביאים, 2). אך נאמר עוד כי הפסוק מכוון לכלל האנשים, למרות שבאותה תקופה שבה ירד הפסוק הוא כוון נגד הכופרים.

האימאם אל-קורטובי אומר בהקשר לפסוק: התקרב המועד בו יעמדו האנשים לחשבון. ומי שהפנים שהמועד קרב עשה חשבון נפש, ביקש מחילה על החטאים, וכי המוות יגיע ללא ספק. וכל אחד שמת הגיע המועד שלו. [הם מסיחים דעתם ופונים עורף]: האנשים בהסחת דעת ועסוקים בחיים האלה, ומפנים עורף לעולם הבא.

המלומד מוחמד ראתב א-נאבולסי מזכיר כי אללה לא אמר: מועד יום הדין קרב ובא, אלא אמר שמועד חשבונם של האנשים קרב ובא. אדם האחראי על קופה, למשל, והכניס כספים לכיסו, יופתע עד מוות כאשר יבואו אליו מפקחים לביקורת פתע.. כי האמת תתפוצץ עכשיו בפרצופו. כך המוות – אף אחד לא יודע מתי ימות ומתי יגיע אליו מלאך המוות. המוות יגיע כמו ברק ויתפוס אותך מוכן או לא מוכן.

הכן עצמך לחשבון הקרב ובא!

----------------------

מקורות:

פירושי האימאם אל-קורטובי,

ראתב א-נאבולסי,

הקוראן בעברית - אורי רובין.

 

הוסיפי תגובה