צ'רקסית שפה קלה (ונכחדת)

צ'רקסית שפה קלה (ונכחדת)

02.04.17 - 10:22 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

"למדתי לקרוא ולכתוב את האלפבית הצ'רקסי בלטינית תוך יום אחד בלבד, והיום אני מתכתב בצ'רקסית עם צ'רקסים מתורכיה ומארצות הברית", כך מספר בהתלהבות יוסי חתוקאי מכפר קמא, שהחל לאחרונה לקדם את נושא השפה הצ'רקסית, שפה שהוגדרה כנכחדת.

לפני מספר שנים הכריז אונסק"ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות של האומות המאוחדות) על שפות נכחדות בעולם - שפות שהולכות ונעלמות - ביניהן השפה הצ'רקסית האדיגית. לדברי חתוקאי, "נכון להיום, מספר דוברי הצ'רקסית בעולם עומד על כמיליון איש בלבד. מספר הקוראים וכותבים עומד על פחות מ-200 אלף איש. בתורכיה אמנם יש כ-4.3 מיליון איש, אך חלקם בשלבי התבוללות, והנתון הכי מדאיג הוא שלמרות שיש בתורכיה כ-700 כפרים צ'רקסים - אחוז דוברי הצ'רקסית מתחת לגגיל 30 הוא עד 2% בלבד. רוב הצעירים לא יודעים את השפה כלל. לצערי נתון זה נכון גם בקרב הצ'רקסים בירדן, סוריה,עיראק, ארה"ב ואפילו בקווקז - ארץ המולדת - ברפובליקת אדיגייה וברפובליקת קרשאיי-צ'רקס".

הטבלה המצורפת מתארת את אחוז דוברי השפה הצ'רקסית וממחישה את הבעיה. בציר האנכי מצויינים הגילאים ובציר האופקי קהילות הצ'רקסים לפי מדינות: ישראל, נאלצ'יק, מייקופ, סוריה, ירדן ותורכיה.

חתוקאי מספר כי לאור המצב הקשה בשפה הצ'רקסית, "קמה קבוצת פטריוטים לאומיים-צ'רקסים מתורכיה, והקימה עמותת מתנדבים שעובדת יום וליל ללא מטרות רווח, בניסיון להציל את השפה. החברים הבינו שכדי לשמר את השפה הם צריכים לעשות צעד משמעותי, והחליטו לכתוב את השפה הצ'רקסית באותיות אלפבית לטיניות. בשלב ראשון לפחות לטובת אלה שכבר מדברים בשפה ויוכלו לכתוב ולקרוא. ובשלב השני ובמקביל לטובת אלה שרוצים ללמוד את השפה בצורה קלילה".

העמותה, בראשות עלי איחסאן צ'רי, פתחה אתר באינטרנט בשם Danef והזינה בו אוצר מילים בסדר גודל של 108,000 מילים בצ'רקסית, ובנוסף הוסיפה עוד 300,000 מילים שהן מילים מתפצלות ממילת השורש. בנוסף הוסיפו פתגמים צ'רקסים שורשיים וחדשים יותר, מאמרים, כתבי עיתונות, וכן האתר הוא טלוויזיה המשדרת בצ'רקסית בלבד 24 שעות ביממה  שבעה ימים בשבוע, רדיו בצ'רקסית אדיגית. האתר כתוב בחמש שפות: אדיגית -קירילית (רוסית), אדיגית-לטינית, אנגלית, תורכית וערבית.

חתוקאי מוסיף: "זהו פרויקט אדיר שנפל לנו מהשמיים, אוצר ויהלום גם לנו הצ'רקסים בישראל, מכיוון שאנחנו כבר יודעים לדבר בשפה. לימוד האלפבית הלטיני הוא קל ופשוט, במיוחד למי שמכיר את האותיות באנגלית, אפשר ללמוד אותה תוך מספר ימים ולהתחיל לקרוא ולכתוב בצ'רקסית כמעט בצורה שוטפת. ביום יום אנו לומדים שפות כמו צרפתית, גרמנית, איטלקית ועוד, אז למה לא ללמוד גם את הלטינית שהיא פשוטה וקלה, היא לא באה להחליף את הקירילית, וללמוד אותה זה לא חטא אלא להיפך, אם היא גם משרתת אותנו - אז אנחנו מרוויחים בגדול. אני משוכנע שתוך חצי שנה רוב תושבי הכפר ידעו קרוא וכתוב גם בשפה הצ'רקסית - לטינית - האדיגית".

4 תגובות

יוסי , עד כמה שאני מכיר אותך אתה דובר צ'רקסית רהוטה מילדות ולטינית למדת עוד שהיית בכיתה ד' לכן לא למדת צ'רקסית במובן של כתיב לקרוא, אני מכיר את הרצון העז של הטורקים להחליף את הכתב , השאלה כמה סופרים ו/או ספרים כתבו ספרים בלטינית האם נתרגם כל הספרות הקיימת ללטינית? ואז נצטרך לקרוא אותם בלטינית ? .

קישקוש מוחלט בעניין כל הנושא הזה. מי שמדבר כבר את השפה יכול לקשר למילים אותיות די בקלות אבל הרוב כבר לא מדברים את השפה, ככה שבעצם הצעד הזה רק מפלג והורס יותר ממה שזה גם ככה נהרס. מנסים לקדם אשליה ושמה. לשמר את השפה ולהתקיים כעם ללא אדמה. הזמן המושקע בכתיבת הכתבה ואף התגובה שלי שווים יותר מכל המהלך הזה,.

אני לא מכיר אחד כולל המורים שלימדו לכותב ולקרוא בבית הספר שיודעים לקרוא לכתוב כל פעם שקבלתי מכתב או או עיתון ממאייקופ אף אחד לא ידע לקורא ולהסביר חוץ שוגן יחיא זכורנו לברכה כל השאר בלוף אפילו השלטים שהרכיבו ברחובות בכפר 90 אחוז יש בו טעיות פשוט השפה קשה מאד

הוסיפי תגובה