כתובות "אללה" על בגדי ויקינגים

כתובות "אללה" על בגדי ויקינגים

14.10.17 - 21:36 מאת: הארון תחאוכו

צפיות

חוקרים בשבדיה מצאו את המילים "אללה" ו"עלי" על אריגי קבורה של ויקינגים, שנקברו ככל הנראה במאה ה-9 או ה-10 לספירה. כך דיווחו כלי תקשורת בבריטניה, ביניהם ה-BBC והגרדיאן.

האריגים, שנמצאו בסוף המאה ה-19 ותחילת ה-20, באתרי קבורה של לוחמים ויקינגים בשבדיה, נבדקו שוב על ידי החוקרת אניקה לרסון מאוניברסיטת אופסלה. במהלך הבדיקה התברר כי ישנן אותיות בערבית על האריגים. על-פי החוקרים, על האריגים נכתב אללה (אלוהים בערבית) וגם עלי - בן דודו של הנביא מוחמד - עליו השלום והברכה - והח'ליף הרביעי.

לרסון בדקה שוב את האריגים, לאחר שהועלתה האפשרות כי הם הגיעו מפרס, סין או מדינה אחרת ביבשת אסיה. לדבריה, העיצובים הגיאומטריים הזעירים - הקטנים יותר מ-1.5 ס"מ - לא היו דומים לכאלו שנמצאו בסקנדינביה בעבר. החוקרת הוסיפה כי היא נתקלה בעבר בעיצובים דומים על בדים מספרד - שם שלטו המוסלמים בעבר במשך 800 שנה.

בעזרת עמית איראני, התברר כי מדובר במילה "עלי" החוזרת על עצמה כמה פעמים וגם שעל האריגים נכתבה המילה "אללה", שהייתה קשה יותר לפיענוח. "בסופו של דבר הבנתי שהמילה אללה כתובה בכתב מראה", אמרה לרסון. שתי המילים בערבית נמצאו עד כה על עשרה אריגים, אך ייתכן שהם נכתבו על אריגים נוספים, שבהם השתמשו הוויקינגים לקבורת הלוחמים.

(YNET)

הוסיפי תגובה